Dlaczego warto karmić piersią chłopców?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Australijscy naukowcy dowiedli, że jeśli chodzi o korzyści z naturalnego karmienia dużą rolę odgrywa płeć karmionego piersią dziecka. Jak donosi brytyjski „Daily Mail”, zupełnie inne korzyści z naturalnego karmienia odnoszą chłopcy.

Australijscy naukowcy dowiedli, że korzyści z naturalnego karmienia wiążą się z płcią karmionego piersią dziecka
Australijscy naukowcy dowiedli, że korzyści z naturalnego karmienia wiążą się z płcią karmionego piersią dziecka

Jak się okazuje, mleko mamy w znaczący sposób wpływa na rozwój intelektualny chłopców - karmieni piersią chłopcy uzyskują lepsze wyniki w nauce, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę liczenia, pisania i czytania. Podobnych korzyści nie udało się jednak zaobserwować u karmionych piersią dziewczynek. Tym samym naukowcy z Telethon Institute for Child Health Research (skupieni wokół Uniwersytetu Australii Zachodniej) dowiedli, że w kwestii zalet naturalnego karmienia duże znaczenie ma płeć dziecka.

Badania przeprowadzone na grupie 1038 chłopców i dziewczynek trwały ponad 10 lat. Ostatecznym wyznacznikiem stał się szkolny test przeprowadzany na brytyjskich 10-latkach. W interpretacji wyników naukowcy brali pod uwagę nie tylko rodzaj karmienia, ale również wykształcenie matki czy ilość czasu, który rodzice poświęcają codziennie na czytanie dziecku. Pierwsze, ogólne wyniki badań pokazały, że dziewczynki radzą sobie lepiej od chłopców. Okazało się jednak, że chłopcy karmieni piersią przez co najmniej 6 miesięcy osiągają wyniki o 9 proc. lepsze od tych, którzy byli karmieni mlekiem modyfikowanym, co z kolei niweluje różnicę między nimi a dziewczynkami.

Wyniki badań świadczą o tym, że bliski kontakt z dzieckiem (np. poprzez karmienie piersią) ma dużo większe znaczenie dla rozwoju intelektualnego chłopców niż dziewczynek.

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi? Zobacz na animacji:

 

 

Tematy: karmienie piersią, zalety karmienia piersią

Komentarze