Dlaczego chłopcy dojrzewają wcześniej?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciekawe badania niemieckich naukowców. Ustalili oni, że chłopcy szybciej osiągają dojrzałość płciową niż ich rówieśnicy jeszcze kilka dekad temu. Skąd bierze się to zjawisko?

Czemu chłopcy szybciej dojrzewają?
Czemu chłopcy szybciej dojrzewają?

Wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej obniża się statystycznie o 2,5 miesiąca na każde 10 lat, czyli o ponad 2 lata na stulecie. Odpowiada za to najprawdopodobniej lepsza dieta i większa odporność na choroby - przekonują na łamach magazynu naukowego "PLoS One" niemieccy uczeni.

Aby to sprawdzić, badacze uciekli się do ciekawej metody. Przeanalizowali dane demograficzne dotyczące śmiertelności młodych mężczyzn. Wiadomo bowiem, że wskaźnik ten wzrasta wraz z osiągnięciem przez chłopca dojrzałości płciowej. Odpowiada za to większy wpływ testosteronu na zachowanie. Maksimum zgonów w statystykach przypada na okres, w którym mężczyźni stają się płodni.

Okazało się, że wiek ten systematycznie się obniża. Zdaniem naukowców, dzisiejszy 18-letni chłopak odpowiada pod względem rozwoju 22-latkowi z XVIII wieku. Wyniki tych badań to dowód na to, że osiągnięcia cywilizacyjne nie tylko wydłużają nam życie, ale również sprawiają, że coraz wcześniej jesteśmy zdolni do rozmnażania. Bo prawidłowość tę udało się potwierdzić już dawno temu także na przykładzie dziewczynek. One również wchodzą w okres płodności coraz szybciej, podobnie jak chłopcy - o 2,5 miesiąca wcześniej co 10 lat.

Tematy: dojrzewanie, dojrzewanie chłopców

Komentarze