Dieta płodności sprzyja

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ograniczenie liczby kalorii w diecie może pozwolić kobietom dłużej zachować płodność. Tak wynika z najnowszych badań. Oczywiście mowa o diecie zachowywanej w granicach rozsądku.

Dieta niskokaloryczna może sprzyjać płodności.
Dieta niskokaloryczna może sprzyjać płodności.

Naukowcy z Massachusetts General Hospital w Bostonie przeprowadzili ciekawy eksperyment. Powinien on zainteresować kobiety w starszym wieku, które chcą urodzić zdrowe potomstwo. Okazało się bowiem, że wystarczy ograniczyć liczbę kalorii w diecie, by przedłużyć płodność i ograniczyć ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka - podaje magazyn "Proceedings of the National Academy of Science".

Uczeni przeprowadzili serię badań na myszach, ale jak przekonują, badania z udziałem ludzi powinny przynieść podobny wynik. Podzielili laboratoryjne gryzonie na dwie grupy. Jedną karmili dieta niskokaloryczna, drugiej zapewniali swobodny dostęp do jedzenia. Okazało się, że potomstwo myszy na diecie było zdrowsze, a komórki jajowe nawet starszych samic częściej były wolne od wad genetycznych.

Z kolei u samic, które były karmione bardziej kalorycznym pożywieniem, wraz z wiekiem gwałtownie pogarszała się jakość komórek jajowych. Uczeni odkryli w nich na przykład dodatkową parę chromosomów. Jak podkreślają bostońscy naukowcy, dodatkowa kopia chromosomu 21 w jajeczkach kobiet skutkuje występowaniem u dzieci zespołu Downa. Nie wiadomo jednak na razie, ile dokładnie kalorii powinna spożywać kobieta, by przedłużyć płodność. Wymaga to kolejnych badań.

Tematy: dieta, płodność, zespół Downa, dieta niskokaloryczna

Komentarze