Dieta bez eliminacji zapobiega alergii

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zdrowe dzieci, które nie jedzą uczulających produktów, zamiast uniknąć alergii w przyszłości, stają się na nie bardziej podatne - dowiedli naukowcy.

Skuteczniejsze od diety eliminacyjnej jest wprowadzenie do jadłospisu dziecka małych dawek alergenów. / fot. shutterstock
Skuteczniejsze od diety eliminacyjnej jest wprowadzenie do jadłospisu dziecka małych dawek alergenów. / fot. shutterstock

Co więc robić? Kobieta w ciąży a następnie karmiąca piersią nie powinna być na specjalnej diecie i eliminować produktów zawierających silne alergeny. Może nawet podawać dziecku orzeszki, nie czekając, aż skończy ono 2-3 lata. Najlepszym sposobem na uniknięcie alergii jest bowiem dieta zawierająca… alergeny. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to liczba spożywanych produktów uczulających - powinna być kontrolowana i stopniowo zwiększana.

Takie wnioski płyną z trzech badań prowadzonych przez uczonych z King's College London, Cambridge University oraz Duke University w Północnej Karolinie, przywoływanych na łamach pisma "Nature". Naukowcy sprawdzali, jaki wpływ na rozwój alergii u 640 dzieci ma wczesne podawanie im małych ilości orzeszków ziemnych lub dodawanie do mąki niewielkich dawek orzechów laskowych. Przyznali, że skuteczniejsze od diety eliminacyjnej jest wprowadzenie do jadłospisu dzieci małych dawek alergenów. Dzięki temu uaktywniał się ich układ odpornościowy. Paradoksalnie, dzieci jedzące od najmłodszych lat uczulające produkty, rzadziej cierpiały na alergie.

Tematy: alergia pokarmowa, dieta eliminacyjna, alergeny

Komentarze