Depresja u dzieci – gdzie szukać pomocy

Ocena: 4.82/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Rusza druga edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Poświęcona jest depresji u najmłodszych. Zaplanowano m.in. bezpłatne warsztaty i wykłady dla rodziców. Działają też telefony, pod które mogą zadzwonić dzieci i ich opiekunowie, by uzyskać pomoc.

Na depresję w Polsce leczy się prawie 8 tysięcy dzieci. Fot. Shutterstock
Na depresję w Polsce leczy się prawie 8 tysięcy dzieci.

W 2015 r. w Polsce samobójstwo popełniło 177 dzieci i nie były to tylko nastolatki. Coraz młodsze dzieci borykają się z depresją (diagnozuje się ją nawet u kilkulatków), a dorośli nie zawsze potrafią pomóc. Powodem jest m.in. brak świadomości objawów tej choroby, bo u najmłodszych często przebiega ona inaczej niż u dorosłych. 

W przypadku uczniów depresja objawia się bowiem nie tylko zmniejszeniem apetytu, wycofaniem, problemami ze snem czy ogromnym smutkiem, ale często kryje się też za tzw. „niegrzecznym zachowaniem”, problemami z koncentracją i agresją. Z kolei u kilkulatków na pierwszy plan wysuwają się często objawy somatyczne, czyli np. bóle brzucha, głowy, biegunka czy duszności. Uważa się więc, że dane NFZ mówiące o tym, że prawie 8 tysięcy dzieci leczy się na depresję nie oddają skali problemu, a szacunki, mówiące o tym, że na tę chorobę cierpi 2 proc. dzieci są zaniżone.

Dlatego właśnie Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych oraz Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji rozpoczyna dziś pierwszą ogólnopolską kampanię społeczna poświęconą depresji u dzieci. 

Jej częścią będą m.in. bezpłatne, otwarte warsztaty i wykłady na Uniwersytecie SWPS w Warszawie:

  • 23 lutego wykład o godz. 17.00 pt. „Dół czy depresja?” poprowadzi Michał Pozdał – trener młodzieży, wykładowca Uniwersytetu SWPS; 
  • 23 lutego warsztaty  o godz. 18.30 pt. „Depresja u dzieci i młodzieży” poprowadzi Aleksandra Brzezińska – psycholog, psychoterapeuta Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS;
  • 23 lutego warsztaty  o godz. 18.30 pt. „Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym” poprowadzi Monika Kiełtyka–Czech – psycholog, psychoterapeutka związana z Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Warszawie i Warszawskim Instytutem Psychoterapii;
  • 24 lutego od 17.30 do 20.30  - bezpłatne warsztaty dla rodziców pt. „Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym”; prowadzenie: Monika Kiełtyka–Czech – psycholog, psychoterapeutka związana z Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Warszawie i Warszawskim Instytutem Psychoterapii. Zapisy na warsztaty w Centrum Psychoterapii BEN: ul. Czeczota 14, Warszawa, tel. 22 844 19 00 lub 507 123 243;
  • od 22 do 26 lutego 10 godzin bezpłatnych konsultacji dla pacjentów u lekarzy różnych specjalności. Zapisy w Centrum Psychoterapii BEN: ul. Czeczota 14, Warszawa, tel. 22 844 19 00 lub 507 123 243 (decyduje kolejność zgłoszeń do wyczerpania puli).

 

Telefony dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, pod które można dzwonić, by uzyskać pomoc

Dla dzieci i młodzieży stworzono też telefon zaufania: 116 111. Działa codziennie od 12:00 do 22:00. Z jego konsultantami można się również skontaktować  wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz.

Rodzice i nauczyciele mogą natomiast zadzwonić pod numer: 800 100 100. Jest to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online stworzona, by pomóc dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Więcej informacji: www.800100100.pl.

Posłuchaj wywiadu z mamą dziecka chorego na depresję.

 

Tematy: depresja u dzieci, depresja u młodzieży, telefon zaufania, kampania społeczna

Komentarze