Czy urzędnik może zabrać dziecko?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dziś pod Sejmem odbędzie się protest przeciwników nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie. W myśl nowej ustawy urzędnik socjalny miałby prawo do odebrania dziecka rodzicom, gdyby uznał, że zagrażają oni jego bezpieczeństwu.

Zwolennicy nowelizacji ustawy chcą chronić dzieci przed przemocą w rodzinie.
Zwolennicy nowelizacji ustawy chcą chronić dzieci przed przemocą w rodzinie.

Jak informuje serwis tvn24.pl, demonstrację zorganizowała Krucjata Młodzi w Życiu Publicznym. Jej uczestnicy sprzeciwiają się zapisom, dzięki którym możliwe będzie kontrolowanie życia rodzin przez państwo. Ich zdaniem ustawa pozwoli na dowolne interpretowanie pojęcia "przemoc", którym będzie można określić również "narzucanie własnych poglądów" czy "krytykowanie zachowań seksualnych" w rodzinie.

Nie wiadomo też, co dokładnie oznacza termin "kary cielesne", których stosowania ustawa zakazuje. "Państwo nie ma prawa wtrącać się w to, jak rodzice wychowują dzieci" - mówi Marcin Musiał z Krucjaty.

Takiemu rozumieniu ustawy sprzeciwia się z kolei Iwona Guzowska z PO, wyjaśniając, że pracownik socjalny, owszem, będzie miał prawo zabrać dziecko rodzinie, jeśli uzna, że dzieje mu się tam krzywda, np. rodzice są pijani lub agresywni. Ale będzie to tylko odebranie tymczasowe, o ewentualnym pozbawieniu praw rodzicielskich zdecyduje sąd.

Drugie czytanie ustawy w Sejmie planowane jest na środę.

 

 

Tematy: przemoc

Komentarze