Czy opóźniać przecięcie pępowiny

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ten moment porodu rodzice wspominają latami... A badacze sprawdzili, jak moment przecięcia pępowiny wpływa na zdrowie dziecka.

Kiedy najlepiej przeciąć pępowinę? Zdjęcie: www.shutterstock.com
Kiedy najlepiej przeciąć pępowinę? Zdjęcie: www.shutterstock.com

Przecięcie pępowiny następuje zwykle w pierwszej minucie po narodzinach - takie są wytyczne WHO obowiązujące od lat. Ale badania szwedzkich naukowców wykazują, że warto odczekać dłużej. Szwedzcy naukowcy na łamach "British Medical Journal" namawiają, by z przecięciem pępowiny odczekać kilka minut, a zaprocentuje to lepszym zdrowiem dziecka. Uczeni przeanalizowali dokumentację medyczną 400 noworodków z prawidłowo przebiegającej ciąży. Porównywali wyniki badań dzieci, biorąc pod uwagę czas, kiedy była przecięta pępowina - od 10 sekund do około 3 minut. Okazało się, że odczekanie trzech minut, zwiększa objętość krwi noworodka o jedną trzecią. Tym samym wykazali również, że malec na starcie dostaje najlepsze składniki krwi, płynące jeszcze z łożyska, co może zapobiec anemii w pierwszych latach życia.
Co istotne, opóźnianie przecięcia pępowiny nie niesie ze sobą żadnych powikłań czy efektów ubocznych. Na razie nie ma jeszcze formalnych zaleceń dla personelu porodówek.

Tematy: Poród, pępowina

Komentarze