Cztery tygodnie urlopu dla taty

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Komisja europejska wystąpiła z pomysłem urlopu wychowawczego tylko dla ojców. W ten sposób europosłowie chcą zachęcić ojców do zajmowania się swoimi dziećmi. Urlop dla ojca ma trwać 4 tygodnie, nie będzie można odstąpić go na rzecz innego członka rodziny, jeśli tata go nie wykorzysta – urlop przepadnie.

Od przyszłego roku każdy świeżoupieczony tata ma do dyspozycji tydzień płatnego urlopu.
Od przyszłego roku każdy świeżoupieczony tata ma do dyspozycji tydzień płatnego urlopu.

- Pełną równość na rynku pracy między kobietami, a mężczyznami da się osiągnąć tylko wtedy, jeśli ojcowie wezmą większą odpowiedzialność za sprawy rodziny np. opiekę nad dziećmi - tłumaczył zasadnośc tego pomysłu unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równych szans Vladimir Spidla na łamach portalu gazeta.pl.
Niestety urlop dla taty ma być bezpłatny. Tylko na taki zgodzili się przedstawiciele poszczególnych państw UE, obawiając się zbyt dużych kosztów dla krajowych budżetów.

Niespodziewanie nie dotyczy to Polski. U nas, dzięki niedawnym zmianom prawnym, od 2010 roku ojcowie mogą liczyć na tydzień płatnego urlopu po urodzeniu dziecka, a od 2012 roku, na dwa tygodnie.
W przyszłości polski rząd będzie musiał zdecydować czy cztery tygodnie "gwarantowane" przez unię zostaną dołożone do obowiązujących dziś trzech lat urlopu wychowawczego czy też będą jego cześcią.

Jak pisze gazeta.pl: doświadczenia poszczególnych krajów UE pokazują, że do pozostania z dzieckiem w domu skutecznie zachęcają ojców tylko urlopy, które są jednocześnie płatne i zarezerwowane wyłącznie dla nich. W Niemczech w 2007 r. wprowadzono dwumiesięczne urlopy ojcowskie (po 12 miesiącach przysługujących matkom). Ojcowie dostają w tym czasie 67 proc. pensji. Liczba tatusiów, którzy decydują się na takie rozwiązanie skoczyła w ciągu trzech lat z 3,3 do 17,6 proc.

Na razie wszczęto prace legislacyjne, które niestety muszą trochę potrwać. Pierwszy tata pójdzie na 4 tygodniowy urlop tacierzyński prawdopodobnie około 2012 roku.


 

 

 

Komentarze