Coraz więcej nieślubnych dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Polacy nie potrzebują ślubu, by cieszyć się potomstwem. Jak wynika z danych GUS, w 2010 r. aż 20,6 proc. dzieci urodziło się poza małżeństwem, podczas gdy 20 lat wcześniej było ich zaledwie 6,2 proc.

W Polsce rodzi się coraz więcej nieślubnych dzieci. / fot. shutterstock
W Polsce rodzi się coraz więcej nieślubnych dzieci. / fot. shutterstock

Coraz więcej kobiet żyjących w wolnych związkach rodzi dzieci: w ciągu ostatnich 20 lat ich liczba się potroiła - informuje "Rzeczpospolita". Najwięcej nieślubnych noworodków wita świat w dużych miastach: w Łodzi (29,9 proc.), Poznaniu (25,4 proc.), Wrocławiu (24,1 proc.) i Warszawie (20 proc.). Mieszkańcy wsi są bardziej tradycyjni i pewnie dlatego liczba dzieci "pozamałżeńskich" jest tam najniższa.

Trudno znaleźć jednoznaczne wytłumaczenie dla tego trendu. Dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, który opracował dane GUS, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zwraca uwagę na to, że zmalała presja społeczna: "Nawet w tradycyjnej katolickiej rodzinie coraz częściej zdarza się, że rodzice nie namawiają dzieci do ślubu". Upowszechnił się też pewien trend kulturowy: "Młodzi ludzie boją się zobowiązań i ograniczania wolności osobistej" - podkreśla dr Szukalski.

Tematy: ślub, małżeństwo, nieślubne dzieci

Komentarze