Coraz więcej dzieci w serwisach społecznościowych

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Prawie 60 proc. polskich dzieci w wieku od 9 do 12 lat ma profile w serwisach społecznościowych. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że ponad połowa z nich udostępnia takie dane, jak numer telefonu czy adres.

Większość 10-latków ma profile w serwisach społecznościowych.
Większość 10-latków ma profile w serwisach społecznościowych.

Młodzi Polacy są jednymi z najbardziej aktywnych użytkowników serwisów społecznościowych w Europie - 58 proc. osób w wieku 9-12 lat założyło sobie konta na portalach typu Nasza Klasa czy Facebook i regularnie z nich korzysta. "Lepsi" są tylko Litwini (65 proc.) i Holendrzy (70 proc.). Sondaż na zlecenie Komisji Europejskiej przeprowadzono w 25 krajach Europy, wzięło w nim udział 25 tys. dzieci.

Eksperci ds. bezpieczeństwa w internecie podkreślają, że najmłodsi nie korzystają z ochrony swoich danych i zakładają tzw. otwarte profile, do których wszyscy mają dostęp. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl zauważa, że poziom informacji, które zarówno dzieci, jak i dorośli udostępniają obcym, jest porażający. - Gdyby ktoś zapytał na ulicy, jaki mamy samochód albo gdzie byliśmy na wakacjach, to nie odpowiedzielibyśmy, ale bez oporów dzielimy się tymi informacjami z tysiącami obcych ludzi w internecie - mówi Śpiewak.

Wyniki badań skłoniły Komisję Europejską do poszukiwania takich rozwiązań, które będą skutecznie chronić najmłodszych przed przestępcami działającymi w sieci.

Tematy: internet, dziecko, Facebook, serwis społecznościowy

Komentarze