Co najczęściej powoduje stres w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Według najnowszych badań norweskich naukowców to złe relacje z mężem lub partnerem są najczęstszą przyczyną stresu i nastrojów depresyjnych u przyszłych mam – podał serwis indiavision.com.

Relacje w związku mają największy wpływ na samopoczucie ciężarnej kobiety.
Relacje w związku mają największy wpływ na samopoczucie ciężarnej kobiety.

Niepokój, stres i depresja przeżywane przez kobietę w ciąży mogą bardzo źle odbić się na zdrowiu dziecka: spowodować poród przedwczesny, zahamować prawidłowy wzrost płodu, a nawet przyczynić się do problemów zdrowotnych, które dziecko będzie odczuwać jeszcze w wieku szkolnym.

Norwescy naukowcy sprawdzili, z jakiego powodu ciężarne najczęściej się stresują; okazało się, że spośród 50 tys. badanych te kobiety, które najbardziej narzekały na relacje z partnerem, były też najbardziej narażone na depresję. Wsparcie otrzymywane od partnerów (albo jego brak) miało największy wpływ na kondycję psychiczną przyszłych mam.

Pozostałe czynniki obniżające nastrój kobiet w ciąży to: choroba, kłopoty w pracy oraz problemy z nadużywaniem alkoholu. Co ważne, ciężarne, które cieszyły się udanymi związkami, lepiej radziły sobie np. z chorobą czy trudnościami finansowymi.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie BMC Public Health.

Psycholog radzi, jak poradzić sobie ze stresem w czasie ciąży:

 

 

Tematy: psycholog, związek, stres w ciąży, depresja w ciąży, ciąża a związek

Komentarze