Co może źle wpływać na jakość spermy?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mężczyźni, które spożywają duże ilości nasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych są bardziej zagrożeni problemami z płodnością – donosi „The Independent”.

Kwasy tłuszczowe nasycone i jednonienasycone mają negatywny wpływ na jakość spermy
Kwasy tłuszczowe nasycone i jednonienasycone mają negatywny wpływ na jakość spermy

Dr Jill Attaman wyjaśnia: - Udało nam się udowodnić, że spożywanie dużych ilości tłuszczów, w tym nasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, ma związek z gorszą jakością spermy. Z kolei dwunienasycone kwasy tłuszczowe - występujące np. w rybach - mają związek z lepszą jakością spermy i większą aktywnością plemników. -

Badania zostały przeprowadzone na grupie 91 mężczyzn, którzy zgłosili się do specjalisty z powodu problemów z płodnością. Badacze sprawdzali, jakie produkty wchodzą w skład ich diety oraz jakiego oleju i margaryny używają w kuchni do przygotowywania posiłków. Mężczyźni zostali podzieleni na grupy według ilości tłuszczów nasyconych i nienasyconych, jaką spożywają w ciągu dnia - mężczyźni, którzy spożywali najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych znaleźli się w grupie, w której tłuszcze stanowiły aż 13 proc. przyjmowanych codziennie składników odżywczych (w najniższej grupie wynik wynosił 8 proc.). Okazało się, że sperma panów pochłaniających największe ilości nasyconych kwasów tłuszczonych zawiera aż 41 proc. aktywnych plemników mniej niż tych, którzy spożywają mniejsze ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Wyniki zostały przedstawione na konferencji dotyczącej płodności w Denver.

 

Jak diagnozuje się męską niepłodność? Wyjaśnia Tomasz Rokicki, ginekolog:

 

 

Tematy: dieta, płodność, kwasy tłuszczowe, sperma, nasycone kwasy tłuszczowe, dieta mężczyzny

Komentarze