Co minutę na świecie umiera kobieta!

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z okazji dzisiejszego Dnia Matki organizacja UNICEF postanowiła zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na smutny fakt, iż co minutę umiera na świecie, wskutek komplikacji okołoporodowych, jedna kobieta.

Szczęśliwe macierzyństwo nie jest udziałem każdej kobiety.
Szczęśliwe macierzyństwo nie jest udziałem każdej kobiety.

Aż 99% z tych zgonów ma miejsce w krajach rozwijających się, w których matki są trzysta razy bardziej narażone na śmierć, niż mieszkanki Unii Europejskiej.

Statystyki są przerażające. W krajach rozwijających się umiera w czasie ciąży lub niedługo po porodzie jedna kobieta na siedemdziesiąt sześć, podczas gdy w krajach rozwiniętych spotyka to jedną kobietę na osiem tysięcy. Rokrocznie, w wyniku komplikacji związanych z ciążą, umiera ponad pół miliona kobiet, a niemal we wszystkich przypadkach ich życie można było uratować. Wystarczyłaby odpowiednia opieka medyczna.

Według danych podanych przez UNICEF, w krajach rozwijających się, na każdą matkę, która umiera w związku z ciążą, przypada dwadzieścia kolejnych, które są chore lub mają rozległe obrażenia, mające często długotrwałe konsekwencje.

Jak podaje organizacja UNICEF w ciągu ostatnich dwudziestu lat w czasie ciąży i porodu zmarło ponad 10 milionów kobiet. Śmiertelność matek jest zastraszająca, a jedynym pozytywem dotychczasowej działalności organizacji humanitarnych jest znaczny postęp w obniżeniu umieralności wśród dzieci.

Kraje, w których ryzyko śmierci matki jest największe, to: Niger, Afganistan, Sierra Leone, Czad, Angola, Liberia, Somalia, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Bissau i Mali.

 

Agnieszka Antczak-Judycka, ginekolog, opowiada o przyczynach przedwczesnego porodu:

 

 

Tematy: Poród, ciąża, śmierć, matka i dziecko, śmiertelność podczas porodu

Komentarze