Ciąże nie zawsze planowane

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Najnowsze badania amerykańskich naukowców pokazały, że wbrew dotychczasowym założeniom kobiety w wieku rozrodczym nie dzielą się jedynie na dwie grupy: starających się o dziecko i celowo zapobiegających ciąży. Duża część z nich nie planuje poczęcia, ale też mu nie przeciwdziała.

Dla wielu kobiet ciąża jest zaskoczeniem.
Dla wielu kobiet ciąża jest zaskoczeniem.

Badacze przepytali niemal 4000 aktywnych seksualnie kobiet w wieku od 25 do 45 lat: 71% z nich przyznało, że nie stara się o dziecko, 6% potwierdziło, że jest w trakcie starań o poczęcie, a aż 23% stwierdziło, że nie zalicza się ani do jednej, ani do drugiej grupy, a więc nie zabiega o ciążę, ale też jej nie unika - podaje serwis newkerala.com.

Profesor Julia McQuillan z Uniwersytetu Nebraska-Lincoln twierdzi, że wyniki tych badań całkowicie zmieniają dotychczasowe założenie, że kobiety wieku rozrodczym albo właśnie dążą do zajścia w ciążę, albo stosują odpowiednią antykoncepcję, aby jej zapobiec. To z kolei powinno wpłynąć na zmianę postaw lekarzy i sposobu promowania zdrowia matki i dziecka.

"Jeśli lekarz pyta, czy kobieta stara się o poczęcie, i uzyskuje odpowiedź przeczącą, zakłada, że stosuje ona metody antykoncepcyjne i w najbliższym czasie nie zajdzie w ciążę" - mówi profesor McQuillan. Okazuje się jednak, że kobiety nie zawsze zachodzą w ciążę w pełni świadomie, a więc powinny wcześniej odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, przyjmować kwas foliowy czy zapoznać się ze szkodliwym wpływem alkoholu na płód.

O skuteczności popularnych środków antykoncepcyjnych opowiada ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:

 

 

Tematy: antykoncepcja, starania o dziecko

Komentarze