Ciąża to większe ryzyko złapania HIV przez partnera

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mężczyźni są nawet dwukrotnie bardziej zagrożeni zarażeniem się wirusem HIV, kiedy ich partnerka jest w ciąży – ustalił zespół naukowców z Uniwersytetów w Nairobi i Seattle.

Nie tylko kobiety łatwiej zarażają się wirusem HIV w czasie ciąży.
Nie tylko kobiety łatwiej zarażają się wirusem HIV w czasie ciąży.

Do tej pory wiadomo było, że to ciężarne kobiety - wskutek zmian zachodzących w ich organizmach podczas ciąży - są bardziej podatne na zarażenie wirusem HIV od chorego partnera. Teraz okazuje się, że także zdrowi mężczyźni mogą łatwiej ulec zakażeniu, jeśli żyją w związku z ciężarną partnerką, która jednocześnie jest nosicielką wirusa.

Testy prowadzono m.in. w Kenii, Rwandzie, Tanzanii i RPA, przebadano ponad 3 tys. par, w których tylko jeden z partnerów był nosicielem wirusa HIV. Wyniki okazały się zaskakujące: ryzyko, że to zdrowy mężczyzna zarazi się HIV od partnerki, wzrastało nawet dwukrotnie, gdy kobieta była w ciąży.

Potrzeba kolejnych badań, by wyjaśnić przyczyny tego zjawiska, na razie naukowcy podejrzewają, że to psychologiczne i biologiczne zmiany, jakie zachodzą w czasie ciąży, mogą być odpowiedzialne za większą podatność na zarażenie HIV.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji w Pittsburghu - podaje serwis bbc.co.uk.

 

 

Tematy: HIV, AIDS, badania w ciąży, HIV w ciąży

Komentarze