Ciąża obniża inteligencję?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Australijscy naukowcy właśnie obalili ten krzywdzący mit!

Ciąża wcale nie wpływa źle na zdolności umysłowe kobiet.
Ciąża wcale nie wpływa źle na zdolności umysłowe kobiet.

Spotkałaś się z twierdzeniem, że ciąża i macierzyństwo powodują problemy z pamięcią, pogarszają zdolności szybkiego kojarzenia czy po prostu obniżają iloraz inteligencji? To mit! Właśnie dowiedli tego naukowcy z Australii.

Poddali oni badaniom 7500 kobiet, które w ciągu 8 lat 3 razy rozwiązywały testy sprawdzające ich sprawność umysłową. Kobiety nie były świadome, czemu tak naprawdę służą badania, co - jak twierdzą naukowcy - podnosi ich wiarygodność.

"Nie zauważyliśmy różnic pomiędzy wynikami, jakie uzyskiwały w testach kobiety przed, w trakcie bądź po ciąży, podobne są też wyniki kobiet bezdzietnych, jak i świeżo upieczonych mam" - mówi Helen Christensen kierująca zespołem naukowców.

Badania wykazały, że zdolności szybkiego kojarzenia nieznacznie obniżają się czasem u kobiet w ostatnich miesiącach ciąży, naukowcy nie przywiązują jednak do tego zbyt dużej wagi.

"Mamy tendencję do przypisywania kłopotów z pamięcią wpływowi ciąży. Tymczasem takie intelektualne wpadki zdarzają się każdemu z nas na różnych etapach życia i są całkiem normalne" - przekonuje Christensen.

Tematy: inteligencja

Komentarze