Cesarskie cięcie zagrożeniem dla kolejnej ciąży?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kobiety, których pierwsza ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, są bardziej narażone na komplikacje w następnej ciąży – twierdzą norwescy naukowcy.

Jak donosi serwis nationalpost.com, badacze porównali dane dotyczące tych kobiet, które po raz pierwszy rodziły naturalnie, z tymi, których pierwsze dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie.

Okazało się, że cesarka podwaja ryzyko wystąpienia w kolejnej ciąży komplikacji, takich jak stan przedrzucawkowy, problemy z łożyskiem oraz niska masa urodzeniowa dziecka.

Dr. Anne Kjertsti Daltveit z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii podkreśla jednak, że rodzaj porodu nie jest jedynym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, przewidując zagrożenia mogące pojawić się w kolejnych ciążach. "Ważna jest pełna historia położnicza kobiety oraz to, czy ryzyko różnych komplikacji zostało wykluczone już w pierwszej ciąży" - mówi.

Lekarze podejrzewają również, że problemy zdrowotne, które stały się przyczyną wykonania cesarskiego cięcia w pierwszej ciąży, mogą być wciąż obecne w kolejnych ciążach - stąd większe zagrożenie komplikacjami.

 

 

 

Tematy: poród naturalny

Komentarze