Brakuje lekarzy pediatrów

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W tej chwili w całym kraju jest 6 tysięcy pediatrów, a dzieci aż 8 milionów. Średnia wieku tych lekarzy to... 60 lat.

Lekarzy pediatrów jest za mało.
Lekarzy pediatrów jest za mało.

Te alarmujące statystyki przedstawiono na zjeździe Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego w Szczecinie. Jak podkreślali specjaliści na trwającym od 9 do 11 czerwca kongresie, zawodzi również opieka lekarska nad uczniami. "Ponad połowa szkół jest bez higienistki czy pielęgniarki, nie mówiąc już o lekarzu" - przyznała profesor Alicja Chybicka, prezes PTP.

Pediatrzy zaznaczali również, że brakuje młodszych lekarzy. "Niewielu jest specjalistów pediatrii w wieku 30-40 lat. Jeśli to się nie zmieni, czeka nas katastrofa" - dodała profesor Chybicka.

Problemy, które przedstawiano na zjeździe, zrelacjonował "Głos Szczeciński". A tematów było sporo. Rozmawiano m.in. o potrzebie takich zmian w przepisach, aby matka mogła pójść z chorym dzieckiem bezpośrednio do pediatry bez skierowania (obecnie podstawową opiekę nad dziećmi sprawują lekarze rodzinni). Lekarze zwracali również uwagę na przepełnione dziećmi szpitalne oddziały ratunkowe oraz konieczność wprowadzenia poprawek w kalendarzu szczepień, tak aby dorównać standardom europejskim, w których szczepienia określane jako obowiązkowe u nas wciąż traktowane są jako fakultatywne.

Wprowadzenie w życie proponowanych przez pediatrów postulatów wymagałoby jednak ogromnych nakładów finansowych ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Dlatego nie wiadomo, czy lekarze i rodzice mogą w ogóle liczyć na ich realizację.

Tematy: pediatra, lekarz rodzinny, NFZ

Komentarze