Błyskawiczny test na płeć dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Test z krwi pozwoli określić płeć twego dziecka już nawet w 7. tygodniu ciąży!

Do tej pory płeć dziecka można było określić dopiero w 18.-20. tygodniu ciąży dzięki badaniu USG. Zdarzało się, że ultrasonograficzne podglądanie zewnętrznych narządów płciowych prowadziło jednak do błędnych wniosków. To, co w trakcie badania wydawało się narządem męskim, w rzeczywistości, po 9 miesiącach czekania na syna, okazywało się narządem damskim.

Tego rodzaju niespodzianek będzie można uniknąć dzięki dr Ellen van der Schoot z Sanquin Research Amsterdam. Jej badania opublikował właśnie magazyn "Obstetrics and Gynecology". Doktor van der Schoot opracowała test z krwi pozwalający niemal ze stuprocentową pewnością określić płeć dziecka. Dowodem są testy próbne wykonane przez badaczkę w latach 2003-2009. Spośród 201 przebadanych kobiet u 189 udało się prawidłowo przewidzieć płeć potomka.

Test nie jest jednak jedynie zabawką dla ciekawskich rodziców. Ma być stosowany jako profilaktyka dziedzicznych zaburzeń genetycznych, rozprzestrzeniających się po linii płci. Dobrym przykładem jest hemofilia, na którą chorują przede wszystkim mężczyźni. Jeśli zatem test wykaże, że dziecko jest płci żeńskiej, można będzie oszczędzić jego mamie kolejnych, potencjalnie niebezpiecznych dla ciąży badań.

Komentarze