Będzie dłuższy macierzyński i ojcowski

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Szykują się korzystne dla rodziców zmiany w kodeksie pracy! Od 2012 r. pracownicy będą mieli dłuższe urlopy na opiekę nad dzieckiem.

Urlopy macierzyńskie i ojcowskie będą dłuższe. / fot. shutterstock
Urlopy macierzyńskie i ojcowskie będą dłuższe. / fot. shutterstock

Dodatkowy urlop macierzyński zostanie wydłużony o dwa tygodnie, a ojcowski o tydzień - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". W przypadku urodzenia bliźniąt mamy mogą pójść na urlop przedłużony z trzech do sześciu tygodni.

Z tych dodatkowych wolnych dni na opiekę nad dzieckiem mogą skorzystać również osoby adoptujące dzieci - o dwa tygodnie wydłużony zostanie dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego dla osoby, która przyjmuje dziecko na wychowanie i składa wniosek do sądu o jego przysposobienie - podaje "DGP".

Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2012 r., ale mogą objąć także tegorocznych rodziców, jeśli 1 stycznia będą oni przebywali na zwykłym lub dodatkowym macierzyńskim. Przykładowo ojcowie, którym dziecko urodziło się w tym roku, od 1 stycznia 2012 r. będą mogli przebywać na urlopie dwa, a nie jeden tydzień, pod warunkiem że do tej pory nie skorzystali z tego uprawnienia.

Tematy: urlop macierzyński, urlop ojcowski, urlop tacierzyński

Komentarze