Becikowe także dla gapowiczek

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zawieszono kontrowersyjne przepisy, które utrudniały wypłacanie becikowego. Kobieta nie musi już udowadniać, że pierwsza wizyta lekarska odbyła się najpóźniej w 10. tygodniu ciąży – teraz wystarczy tylko jedna wizyta w ciągu dziewięciu miesięcy.

Dzięki nowej ustawie łatwiej będzie otrzymać becikowe.
Dzięki nowej ustawie łatwiej będzie otrzymać becikowe.

Sejm zatwierdził nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - podaje serwis tvn24. Do końca 2011 roku zostały tym samym zawieszone przepisy, zgodnie z którymi kobieta musiała wykazać, że pierwszy raz była u lekarza przed upływem 10. tygodnia ciąży, a potem przynajmniej raz w każdym trymestrze. Inaczej nie wypłacano jej becikowego.

Stare przepisy obowiązywały od 1 listopada 2009 roku i były przyczyną licznych protestów oraz zamieszania w urzędach, ponieważ urzędnicy często nie wiedzieli, jak interpretować zapisy ustawy. Organizacje kobiece z kolei protestowały, zauważając, że wiele ciężarnych dowiaduje się o ciąży później niż w 10. tygodniu albo wcześniej nie udaje im się po prostu dostać do lekarza.

Obecnie wystarczy udowodnić, że wizyta u lekarza lub położnej odbyła się co najmniej raz w ciągu całej ciąży. Co więcej, becikowe otrzymają również te mamy, którym od jesieni ubiegłego roku go nie wypłacono ze względu na sporną ustawę.

Czas do końca 2011 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wykorzystać na przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat znaczenia badań lekarskich m.in. we wczesnym okresie ciąży.

Tematy: becikowe

Komentarze