Badanie śliny noworodka wykryje groźnego wirusa

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Cytomegalowirus (CMV) jest szczególnie groźny dla niemowląt, zwłaszcza gdy lekarze wykryją go zbyt późno. Naukowcy dowodzą, że diagnozę można postawić w szybki i prosty sposób - wystarczy zbadać ślinę nowo narodzonego dziecka.

Analiza śliny noworodków pozwala wykryć cytomegalowirus.
Analiza śliny noworodków pozwala wykryć cytomegalowirus.

Test śliny noworodków opracowali amerykańscy naukowcy z University of Alabama w Birmingham, czym pochwalili się na łamach pisma "New England Journal of Medicine" - donosi serwis PAP Nauka w Polsce. Uczeni przebadali pod kątem zakażenia cytomegalowirusem próbki śliny aż 35 tys. dzieci. Okazało się, że analiza śliny noworodków pozwala wykryć CMV z 97-procentową dokładnością.

Jak podkreślają autorzy badań, ich test diagnostyczny jest niedrogi, a umożliwia wykrycie CMV w szybki i prosty sposób. To istotne, bo zakażone maluchy często nie mają żadnych objawów rozwoju groźnej choroby i na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od zdrowych rówieśników.

Nieleczony cytomegalowirus może powodować nie tylko utratę słuchu, ale również słaby rozwój neurologiczny dziecka i problemy ze wzrokiem.

Tematy: cytomegalia, CMV, cytomegalowirus, badania noworodka

Komentarze