Jak zorganizować baby shower

Ocena: 2.3/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyszła mama w wygodnym fotelu, przystrojona talizmanem na szczęśliwy poród, obsypana prezentami i usługujące jej przyjaciółki. To niecodzienna sytuacja, może nawet jedyna w życiu. Dlatego zanim pochopnie zrezygnujesz z takiej imprezy, twierdząc że to kolejny amerykański wymysł, zastanów się dobrze, czy jednak nie masz ochoty pobawić się w królową.

Baby shower to okazja, by przyszła mama mogła poczuć się jak królowa. / Fot. Shutterstock
Baby shower to okazja, by przyszła mama mogła poczuć się jak królowa. / Fot. Shutterstock

 

Wbrew pozorom baby shower nie jest nowinką. Ma długą tradycję, która sięga XVIII wieku. Wtedy w krajach anglosaskich praktykowane były kameralne spotkania kobiet z okazji ciąży jednej z nich. Przyszła mama była "zalewana" przez bliskie osoby nie tylko praktycznymi ręcznie wykonanymi prezentami, ale również radami i radością. Stąd właśnie wzięła się nazwa - "shower" (z ang. "prysznic", "baby" - "dziecko").

Współcześnie ta wyjątkowa impreza dla przyszłej mamy jest niezwykle popularna za Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ważnym wydarzeniem w życiu niemal każdej ciężarnej. W Polsce baby shower (nazywane też "brzuszkowym" lub "bocianowym") nadal nie jest bardzo popularne, chociaż trzeba przyznać, że z każdym rokiem zyskuje coraz więcej wielbicielek. Imprezę zwykle organizują przyjaciółki, koleżanki i krewne przyszłej mamy i to one zajmują się wszystkimi przygotowaniami. Zadbanie o prezenty i jedzenie - to także rola gości.

Chciałabyś mieć taką imprezę? Wspomnij o tym koleżankom. A może zastanawiasz się jak urządzić niezapomniane brzuszkowe przyjaciółce? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zaskoczyć czy nie zaskoczyć?

Prawdziwy baby shower powinien być niespodzianką dla głównej bohaterki. Są jednak powody, dla których lepiej skonsultować pomysł z przyszłą mamą. Oto najczęstsze:

Bohaterka imprezy jest osobą, która wierzy w przesądy ciążowe i dlatego przed porodem nie chce kupować zbyt wielu zabawek czy ubranek dla dziecka. W takiej sytuacji lepsze będzie tradycyjne spotkanie w kobiecym gronie z prezentami, które nie są bezpośrednio związane z dzieckiem. Mogą to być np. książki albo kosmetyki. Pamiętaj, że głównym celem imprezy jest to, by przyszła mama poczuła wasze wsparcie, troskę i sympatię, a nie skompletowała wyprawkę;

Przyszła mama ma problemy zdrowotne np. jej ciąża jest zagrożona. W takiej sytuacji baby shower wydaje się być nie na miejscu. Zamiast niego lepiej w kilka osób odwiedzić ciężarną, by podnieść ją na duchu i poprawić humor;

Ciężarna uwielbia mieć wszystko pod kontrolą i nie lubi być zaskakiwana.

Twoja przyjaciółka nie odpowiada temu rysopisowi i jesteś pewna, że zachwyci ją impreza-niespodzianka? W takim razie nie ma na co czekać - zbierz pomocników i zabierzcie się do pracy. Im będzie was więcej, tym większa szansa, że wszystko się powiedzie i o niczym nie zapomnicie.

Czytaj też: Mama piękna i zadbana

Plan działania

Ustal czas i miejsce imprezy. Jeśli spotkanie ma się odbyć w kameralnym gronie, wtedy dobrym pomysłem może być mieszkanie jednej z was. Pod warunkiem, że wszyscy goście będą dorośli. Jeżeli jednak znajome planują przybyć z dziećmi, rozważcie wynajęcie sali w klubie, w którym są osobne pomieszczenia z atrakcjami dla dzieci. Chociaż prawdę mówiąc lepiej byłoby, gdyby na czas imprezy maluchy zostały pod opieką ojców. W końcu to przyszła mama ma być jedyną bohaterką imprezy i to na niej powinna skupiać się uwaga gości.

Termin lepiej skonsultować wcześniej z przyszłą mamą. Powiedzcie jej, że planujecie zwykłe spotkanie w gronie znajomych. A kiedy już data zostanie wybrana, podkreślcie, że ważne jest, by nie zmieniać terminu. Argumentem może być zarezerwowana sala albo liczni goście, których trudno było zgrać. Można też dodać, że przyszła mama będzie bardzo ważnym gościem i wiele osób liczy na spotkanie z nią. Warto zapewnić jej transport, aby mieć pewność, że dotrze na czas. Najlepiej niech jeden z gości albo jej partner przywiezie ją na miejsce. 

Sporządzając listę uczestniczek, zadbaj, by nie było na niej osób, które bardzo się nie lubią. To mogłoby popsuć atmosferę. Upewnij się też, że wszyscy, których chcesz zaprosić są mile widziani. Może okazać się, że w ostatnim czasie twoja przyjaciółka wyjątkowo źle znosi obecność jednej z waszych koleżanek, bo ta wciąż opowiada mrożące krew w żyłach historie ze swojego porodu, albo bezustannie poucza jak powinna zachowywać się ciężarna.

Czytaj też: Jak wybrać imię dla dziecka

Czytaj dalej na następnej stronie: Jak zorganizować baby shower?

Tematy: ciąża, baby shower, impreza

Komentarze