"Baby fever" dopada także mężczyzn

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W pewnym momencie życia niemal każda kobieta odczuwa potrzebę posiadania dziecka. Naukowcy udowodnili, że również panów nie omija nieodparta chęć, by wreszcie zostać ojcem.

Czy istnieje instynkt ojcowski?
Czy istnieje instynkt ojcowski?

Zjawisko z angielskiego nazywane "baby fever" od lat było przypisywane wyłącznie kobietom. Uczeni udowodnili, że psychiczne oraz fizyczne pragnienie posiadania dziecka jest ściśle związane z zegarem biologicznym kobiet i jest tym większe, im jest ona starsza.

Według najnowszych ustaleń psychologów z Uniwersytetu w Kansas również mężczyźni dążą do tego, by mieć potomstwo. Badacze - małżeństwo Sandra i Gary Brase - przez dziesięć lat badali zjawisko "baby fever". Zaczęli od własnego domu, po tym jak na świecie pojawiło się ich drugie maleństwo. Zorientowali się, że oboje odczuwają wzrost pragnienia posiadania dziecka. Postanowili przeanalizować zjawisko "baby fever", a wyniki opublikowali na łamach "Emotion", które jest wydawane przez American Psychological Association.

Okazało się, że głównym "motorem" popychającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn do wcielenia się w rolę rodziców, są pozytywne doświadczenia związane z maleńkimi dziećmi - opiekowanie się nimi, przytulanie, a nawet oglądanie dziecięcych akcesoriów. Tym samym padł mit, jakoby potrzeba posiadania potomstwa pojawiała się pod presją społeczeństwa, które oczekuje od partnerów, by w pewnym momencie życia zostali rodzicami.

A dlaczego niektórzy ludzie nie poddają się "baby fever"? Według autorów badania - mają negatywne doświadczenia związane z macierzyństwem i tacierzyństwem. Obserwowali problemy wychowawcze związane z cudzymi dziećmi albo widzieli płaczące maluchy.

Tematy: ojcostwo, rodzicielstwo

Komentarze