Anorektyczki nie zachodzą w ciążę?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Utrata płodności na skutek zaniku menstruacji związanego z anoreksją to mit – dowodzą naukowcy. Ostatnie badania pokazują, że kobiety cierpiące na anoreksję często zachodzą w nieplanowane ciąże – donosi „Time Healthland”.

Zanik miesiączki nie oznacza zaniku jajeczkowania - przypominają specjaliści
Zanik miesiączki nie oznacza zaniku jajeczkowania - przypominają specjaliści

Autorzy raportu opublikowanego w magazynie "Obstetrics and Gynecology" przypominają, że zanik miesiączki nie jest równoznaczny z zanikiem jajeczkowania - w ten stereotyp popadają często kobiety cierpiące na zaburzenia łaknienia, które - przekonane, że doszło do zaniku owulacji - nie stosują żadnych metod antykoncepcyjnych.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 62 tys. kobiet, które brały udział w programie "Norwegian Mother and Child Cohort Study" - zaledwie 62 spośród nich oświadczyły, że cierpią na anoreksję. Jak się okazało, 50 proc. zdeklarowanych anorektyczek zaszło w ciążę, podczas gdy w grupie kobiet bez zaburzeń łaknienia w ciążę zaszło 19 proc. Podobnie więcej przypadków aborcji również miało miejsce w grupie kobiet zmagających się z anoreksją - stosunek wynosił 24 proc. do 15 proc.

Czy anorektyczki mają problemy z donoszeniem ciąży? Jak się okazuje, dzieci kobiet cierpiących na anoreksję często rodzą się z niską wagą urodzeniową, zaś samym kobietom trudno jest utrzymać zalecaną wagę, jak również karmić piersią po porodzie.

Czy Twoje BMI jest prawidłowe? Sprawdź!

Tematy: anoreksja, antykoncepcja, aborcja, owulacja

Komentarze