Anoreksja dopada dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy kilkuletnie dziecko może zachorować na anoreksję? Tak, twierdzą brytyjscy lekarze i publikują dane, z których wynika, że choroba zaczyna być także problemem najmłodszych.

Problem anoreksji wśród dzieci może być niedoszacowany.
Problem anoreksji wśród dzieci może być niedoszacowany.

Na 2000 pacjentów w wieku do 15 lat, którzy ostatnio trafili do brytyjskich szpitali z objawami anoreksji, 98 miało od 5 do 7 lat. To zdaniem naukowców alarmujący sygnał i dowód na to, że już kilkuletnie dzieci zaczynają poddawać się lansowanym w kulturze zachodniej stereotypom szczupłego ciała.

Jak wyjaśnia na łamach dziennika "Daily Telegraph" Susan Ringwood, szefowa organizacji B-eat promującej zdrowe żywienie, szczególnie wśród dziewczynek daje się zaobserwować ten trend. Dziewczynki wykazują większe niż chłopcy zainteresowanie modą i swoim wyglądem, "chłoną" kolorowe magazyny i łatwiej poddają się ich wpływom.

"Dziewczynki widzą w czasopismach zdjęcia ekstremalnie chudych kobiet i uważają, że też tak powinny wyglądać" - wyjaśnia specjalistka. "Wiele przyczyn składa się na wystąpienie zaburzeń metabolizmu: biologia i genetyka odgrywają dużą rolę, ale równie wielkie znaczenie ma presja kulturalna" - przyznaje Susan Ringwood.

Eksperci przyznają przy tym, że problem anoreksji wśród dzieci może być niedoszacowany. Rodzicom i dietetykom trudno bowiem rozpoznać, czy mają do czynienia z niejadkiem, czy z maluchem cierpiącym na zaburzenia metaboliczne.

Tematy: odchudzanie, anoreksja, zaburzenia odżywiania

Komentarze