Alarmujące dane! Dzieci jeżdżą bez kasków

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mniej niż połowa dzieci w wieku od 6 do 12 lat używa kasków w czasie jazdy na rowerze – wynika z najnowszych badań. To o tyle niepokojące, że mali rowerzyści bardzo często stają się uczestnikami wypadków.

Mniej niż połowa kilkulatków jeździ na rowerze w kasku.
Mniej niż połowa kilkulatków jeździ na rowerze w kasku.

Jedynie 45 proc. dzieci w wieku 6-12 lat jeździ w kaskach, a w starszej grupie wiekowej ten odsetek jeszcze bardziej maleje - informuje "Życie Warszawy", powołując się na ankietę przeprowadzoną przez ośrodek TNS Pentor na zlecenie firmy Michelin. Dziennik cytuje również dane z policyjnych statystyk, według których tylko w 2010 roku rowerzyści w wieku od 7 do 14 lat spowodowali 354 wypadki.

Co ciekawe, z badań wynika również, że 80 proc. dorosłych popiera wprowadzenie obowiązku jazdy na rowerze w kasku. Ale mimo że mają świadomość, jak ważna jest taka ochrona, nie przekazują tej wiedzy swoim dzieciom. 12 proc. dorosłych przyznało, że nie robi nic, by poprawić bezpieczeństwo swoich dzieci podczas jazdy na rowerze.

Kampania informacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa małych rowerzystów jest częścią europejskiego programu Road Safety for Young People in Europe (ROSYPE).

Czytaj też: Rower - od kiedy dwa kółka?

Tematy: rower, kask, dziecko na rowerze, ROSYPE

Komentarze