9 września – Światowy Dzień FAS

Ocena: 4.75/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

9 września na całym świcie obchodzony jest dzień świadomości FAS – jego cel to zwrócenie uwagi na problem Alkoholowego Zespołu Płodu i pokazanie, jak fatalne skutki ma picie alkoholu przez ciężarne kobiety.

Uszkodzenia w organizmie dziecka spowodowane alkoholem są trwałe - nie da się ich cofnąć ani wyleczyć.
Uszkodzenia w organizmie dziecka spowodowane alkoholem są trwałe - nie da się ich cofnąć ani wyleczyć.

W Polsce co roku rodzi się więcej dzieci z FAS niż tych z zespołem Downa, w Stanach Zjednoczonych problem dotyka jednego dziecka na 100.

Alkoholowy Zespół Płodu (Fetal Alcohol Syndrome) to upośledzenie fizyczne i umysłowe: dzieci mają widocznie zmienione rysy twarzy, gorzej się rozwijają, w późniejszych latach mają kłopoty z pamięcią, koncentracją, mową, wykazują zachowania aspołeczne, uszkodzenia mózgu powodują zaś trudności z wyrażaniem uczuć i podejmowaniem decyzji.

Lekarze podkreślają, że nie da się określić dawki alkoholu, która poczyni szkody w organizmie dziecka - poważne zaburzenia mogą nastąpić zarówno po wypiciu jednego drinka, jak i w wyniku regularnego nadużywania alkoholu przez kilka miesięcy ciąży.

Dzieciom urodzonym z FAS pomóc może szybka diagnoza i odpowiednia rehabilitacja, trzeba jednak pamiętać, że uszkodzenia spowodowane alkoholem są trwałe - nie można ich całkowicie wyleczyć.

 

 

Tematy: alkoholizm, FAS, alkohol w ciąży, alkoholowy zespół płodu

Komentarze