8 marca - Dzień Kobiet!

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dzień Kobiet to nie tylko bukiety kwiatów i wierszyki z życzeniami. To święto powstało, aby upamiętnić kobiety walczące o swoje prawa.

8 marca to dzień upamiętniający walkę o prawa kobiet.
8 marca to dzień upamiętniający walkę o prawa kobiet.

Święto kobiet znane było już w starożytnym Rzymie, na początku marca cześć oddawano Junonie - bogini płodności, opiekunce kobiet zamężnych oraz dziewic. Kobiety dziękowały jej wówczas za troskę, prosiły o szczęśliwe życie i potomstwo, od mężów otrzymywały prezenty.

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w 1909 roku, dwa lata później zwyczaj świętowania zapoczątkowano w Europie. W Polsce dopiero w PRL-u nadano temu dniu szczególne znaczenie, pracownice dostawały goździki i rajstopy, ale socjalistyczna propaganda sprawiła, że teraz dzień 8 marca nie zawsze dobrze się kojarzy.

Na początku XX wieku w USA i Europie kobiety zaczęły organizować strajki - domagały się krótszego czasu pracy i wynagrodzenia równego temu, jakie dostawali mężczyźni, później pojawił się także postulat przyznania kobietom praw wyborczych. Wiele protestów krwawo tłumiono.

Obecnie zwyczaj obdarowywania kobiet kwiatkiem najchętniej przyjmują młodzi, dla starszych to wciąż często święto o gorzkiej wymowie. Dlatego, składając życzenia mamie, babci albo narzeczonej, warto pamiętać.

Czytaj też: Seksbomba czy marudna żona?

Komentarze