5 proc. kobiet w ciąży cierpi na otyłość

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Lekarze w Wielkiej Brytanii alarmują: już 1 na 20 kobiet w ciąży ma sporą nadwagę zagrażającą zdrowiu dziecka – donosi „Daily Mail”.

1 na 20 kobiet w ciąży w Wielkiej Brytanii na nadwagę
1 na 20 kobiet w ciąży w Wielkiej Brytanii na nadwagę

3-letnie badania przeprowadzone przez Centre for Maternal and Child Enquiries dowiodły, że 5 proc. wszystkich kobiet w ciąży ma wskaźnik masy ciała (BMI) wyższy niż 35, co wskazuje na otyłość zagrażającą zdrowiu przyszłej matki i dziecka.

Sytuacja najgorzej przedstawia się w Walii - tutaj otyłych jest 6,5 proc. kobiet spodziewających się dziecka, zaś najlepiej w Anglii, gdzie na otyłość cierpi 3,5 proc. ciężarnych kobiet.

Czym grozi otyłość w ciąży? Otyłe ciężarne są bardziej narażone na wystąpienie u nich cukrzycy ciężarnych (co z kolei skutkuje wysoką masą urodzeniową dziecka), nadciśnienia, zatrucia ciążowego, żylaków, obrzęków i bólów kręgosłupa, zaś dzieci otyłych kobiet częściej rodzą się przez cesarskie cięcie. Otyłość częściej prowadzi również do porodu martwego dziecka - jak dowodzą naukowcy z Centre for Maternal and Child Enquiries to 8,6 proc. przypadków na 1 000 porodów.

Badaniem objęto 6 413 kobiet z BMI powyżej 35, które urodziły dziecko w marca do kwietnia zeszłego roku.

 

Co to jest BMI? Wyjaśnia położna i żywieniowiec Anna Durka:

 

 

Tematy: BMI, nadwaga, zatrucie ciążowe, otyłość, cukrzyca ciężarnych

Komentarze