5 marca - Dzień Teściowej!

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Złośliwa, niewdzięczna i nieprzyjaźnie nastawiona? Teściowa to osoba tak obrosła w stereotypy, że łatwo zapomnieć, dlaczego właściwie jej nie lubimy. Skąd się wzięły pełne pogardy dowcipy o teściowych i czy mama współmałżonka to zawsze kobieta o złych intencjach?

Warto budować przyjazne relacje z teściową.
Warto budować przyjazne relacje z teściową.

Niemieccy naukowcy mają odpowiedź na pytanie, skąd w relacjach między synowymi i zięciami a ich teściowymi tyle jest nieporozumień i agresji. Otóż przyczyn takich postaw należy doszukiwać się już w czasach prehistorycznych i ówczesnej walce o przetrwanie.

Babcie od najdawniejszych czasów uczestniczą w wychowaniu potomstwa swoich synów i córek, choć nie zawsze mogą być przekonane, że to na pewno… ich prawdziwe wnuki. Taką pewność mają tylko te kobiety, które zajmują się dziećmi swoich córek, z kolei matki opiekujące się potomstwem swoich synów już niekoniecznie. Agresję wywołaną tą niepewnością kierują więc… na synowe.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w relacjach teściowa-zięć. Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim rywalizacja o władzę i wpływy w rodzinie, mężczyzna chce mieć ostatnie słowo w ważnych dla niego i jego żony sprawach, a teściowa… zwykle wie lepiej.

Chociaż w takim wytłumaczeniu trudnych stosunków z teściowymi może tkwić ziarenko prawdy, to oczywiście jedynie stereotypy, często szkodliwe i utrudniające zbudowanie przyjaznych relacji. Warto zatem, przynajmniej w dniu święta teściowej, spojrzeć na nią przychylniej i złożyć jej najlepsze życzenia. Na dobry, nowy początek.

Komentarze