40 proc. ciąż to „wpadki”

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Magazyn „New Zealand Herald” opublikował pierwsze wyniki prowadzonych od początku roku badań, które pokazują, że w największych nowozelandzkich miastach aż 40 proc. wszystkich ciąż to ciąże nieplanowane.

Aż 40 proc. ciąż w Nowej Zelandii to "wpadki"
Aż 40 proc. ciąż w Nowej Zelandii to "wpadki"

Nieplanowane ciąże mogą skutkować problemami zdrowotnymi u nienarodzonego dziecka - brak świadomości ciąży w pierwszych 3 miesiącach powoduje, że wiele przyszłych mam pali papierosy, pije alkohol i nieodpowiednio się odżywia (w tym nie przyjmuje kwasu foliowego). Nowozelandzkie badania dowiodły, że ten problem dotyczy aż 31 proc. kobiet, które zaszły w nieplanową ciążę (tymczasem wśród kobiet, które planowały ciążę, 17 proc. korzystało z używek świadomie). Jednym z celów badania jest uświadomienie kobietom, jak ważny dla zdrowia dziecka jest odpowiedni tryb życia, zdrowa dieta i przyjmowanie kwasu foliowego.

Wcześniej nowozelandzkie Ministerstwo Zdrowia szacowało - nie wspierając się badaniami - że aż połowa wszystkich ciąż to ciąże nieplanowane.

Nowozelandzkie badania to wieloletni, prowadzony na szeroką skalę projekt - badaniem zostało objętych 7 tys. dzieci od 3. trymestru ciąży. Badania będą kontynuowane do momentu osiągnięcia przez dzieci dojrzałości, co w Nowej Zelandii oznacza przekroczenie 21. roku życia. Koszty badań w skali roku wynoszą około 5 milionów dolarów.

Ile kwasu foliowego należy przyjmować w ciąży? Wyjaśnia Anna Durka, położna i żywieniowiec:

Tematy: ciąża, przygotowania do ciąży, kwas foliowy, alkohol w ciąży, dieta w ciąży, papierosy w ciąży

Komentarze