38 proc. ciężarnych Polek sięga po papierosy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił szokujące dane – okazuje się, że aż 38 proc. kobiet w ciąży od czasu do czasu pali papierosy, zaś 14 proc. – sięga po alkohol.

14 proc. ciężarnych sięga po alkohol, 30 proc. po papierosy
14 proc. ciężarnych sięga po alkohol, 30 proc. po papierosy

O przedstawieniu wyników ogólnopolskiego badania ciężarnych kobiet  przeprowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia informuje serwis tvn24.pl. Wyniki raportu ujawniły, że do regularnego palenia papierosów w ciąży przyznaje się aż 11 proc. ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2009 roku na grupie ok. 3,3 tys. młodych mam.

 

Jak podkreślają lekarze, szczególnie niebezpieczny dla zdrowia i życia rozwijającego się płodu jest stosowanie używek na początku ciąży - kiedy przyszła mama niejednokrotnie jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka.

Alkohol, papierosy, narkotyki (co setna ankietowana przyznała się do używania narkotyków!) niosą ze sobą poważne konsekwencje. Lista zagrożeń jest długa. Picie alkoholu w ciąży może doprowadzić m.in. do powstania zespołu alkoholowego płodu (Fetal Alcohol Syndrom), który charakteryzuje się m.in. niską masą urodzeniową, jak również do poronień, wad mózgu i narządów wewnętrznych, upośledzenia fizycznego. Dotyczy to nie tylko dzieci kobiet, które regularnie sięgają po alkohol. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu jest "bezpieczna" - dlatego w ciąży należy całkowicie powstrzymać się od spożywania wysokoprocentowych napojów. Z kolei palenie papierosów może doprowadzić np. do bardzo groźnego Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS).

Na początku marca GIS zaproponował, aby ciężarnym palaczkom pomóc w rzucaniu palenia - poprzez dostęp do refundowanych plastrów, gum i inhalatorów nikotynozastępczych.

 

Z czego trzeba zrezygnować w ciąży? Odpowiada Agnieszka Antczak-Judycka, ginekolog:

 

 

 

Tematy: FAS, SIDS, alkohol w ciąży, palenie w ciąży, nałogi w ciąży

Komentarze