Szczepienia zalecane w 2016 r.

Ocena: 3.97/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sprawdź przeciwko jakim chorobom warto dodatkowo zaszczepić dzieci.

Szczepienie przeciwko grypie znów wśród zalecanych. Fot. Shutterstock
Szczepienie przeciwko grypie znów wśród zalecanych.

Szczepienia zalecane to szczepienia, które według lekarzy powinny zostać wykonane, ale za które dziś pacjent musi sam zapłacić, ponieważ nie są refundowane. Eksperci podkreślają, że nie są one mniej ważne od bezpłatnych szczepień obowiązkowych, tylko nie starczyło na nie w budżecie pieniędzy.

- Prawdopodobnie jednak już w 2016 r. albo 2017 r. część szczepień zalecanych, nie wiadomo tylko jeszcze które, zostanie przeniesiona na listę obowiązkowych, czyli będą one refundowane  – mówi pediatra, immunolog dr n. med. Paweł Grzesiowski. - Natomiast jeśli chodzi o zmiany, które weszły już w życie, to na liście szczepień zalecanych w tym roku znów pojawiło się szczepienie przeciwko grypie dla dzieci. Kiedyś je wycofano, nie podając żadnych przyczyn, a teraz znów przywrócono. Przeciwko grypie powinno się szczepić dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 18. rokiem życia. Szczególnie jest to zalecane przewlekle chorym maluchom i tym z obniżoną odpornością. Warto pamiętać, że co roku skład szczepionki jest inny, bo zmienia się on zgodnie z zaleceniami WHO. Chcąc więc zapewnić dziecku dobrą ochronę przed wirusem, trzeba szczepienie powtarzać co roku.

- Do szczepień zalecanych dołączono w tym roku także szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci powyżej 5. roku życia, które znajdują się w grupach ryzyka czyli głównie tych, cierpiących na choroby przewlekłe. Młodsze dzieci z tej grupy mają to szczepienie za darmo (jest na liście obowiązkowych) ponieważ dla nich znalazły się środki w budżecie – mówi dr n. med. Paweł Grzesiowski.

A co ze zdrowymi maluchami? Im szczepienie przeciwko pneumokokom zaleca się między 2. miesiącem a 5. rokiem życia, czyli nic się nie zmienia. Dalej też bez rewolucji: niemowlęta między 6. a 24. tygodniem życia powinny zostać zaszczepione przeciwko rotawirusom, a maluchy, które skończyły 2 miesiące przeciwko meningokokom grupy B i C. Szczepienie przeciw ospie wietrznej zaleca się po 13 miesiącu życia, a dzieciom w wieku przedszkolnym lub szkolnym, które nie chorowały na WZW A, - szczepienie przeciwko tej chorobie.

-  Najlepiej zrobić to zanim dziecko wejdzie do grupy, czyli np. pójdzie do przedszkola. Zwykle przypada to na czas między jego 2. a 3. jego urodzinami – mówi dr Paweł Grzesiowski.

Zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych w 2016 r.

Tematy: szczepienia zalecane, szczepienia, kalendarz szczepień 2016

Komentarze