Wyższa ulga podatkowa na dziecko w 2015 r.

Ocena: 4.83/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Skorzystają rodziny wielodzietne i te o najmniejszych dochodach

Rodziny z trójką dzieci w 2015 r. odpiszą więcej od podatku Fot. Shutterstock.com
Rodziny z trójką dzieci w 2015 r. odpiszą więcej od podatku

Sejm przyjął ustawę, która wprowadza dwie ważne zmiany dla rodziców, którzy rozliczają się według skali podatkowej i których roczne dochody nie przekraczają w sumie 112 tys. zł

Pierwsza zmiana to wzrost ulg na dziecko

Na pierwsze i drugie dziecko wysokość ulgi od podatku pozostanie bez zmian i wyniesie 1112,04 zł.

Natomiast większe ulgi przewidziano na kolejne dzieci:

-        2000 zł (zamiast dotychczasowych 1668 zł) na dziecko trzecie;

-        na czwarte i kolejne 2700 zł (zamiast 2224 zł).

 

Jak będzie to wyglądać w praktyce? Według rządowych wyliczeń, jeśli rodzina wychowuje jedno dziecko, będzie przysługiwać jej prawo do odpisania z zeznania podatkowego kwoty 1112,04 zł. Jeśli zaś tych dzieci jest dwoje, kwota ta podwoi się i wyniesie 2224,08 zł (2 x 1112,04 zł). W przypadku trojga rodzice mogą odliczyć 4224,12 zł (2 x 1112,04 zł + 2000zł). Czworo dzieci to możliwość odpisania 6924,12 zł, a pięcioro - 9624,12 zł.

Czytaj też: Jak oszczędzić na dzieciach

Z nowych stawek ulg mogą skorzystać rodzice dziecka, opiekunowie prawni lub jego zastępczy rodzice. Jeśli ojciec i matka się rozwiedli lub są w separacji, ale oboje zachowują prawo do opieki nad dziećmi, oboje zachowują również prawo do ulgi na dzieci. Muszą jednak określić, w jakiej wysokości które z nich będzie korzystać z odliczenia, ponieważ zapisana w ustawie kwota przypada na oboje rodziców łącznie. Jeśli prawo do opieki zachowuje tylko jeden rodzic, sytuacja jest jasna - cały odpis należy się jemu.

Posłuchaj, co radca prawny mówi na temat praw rodzicielskich.

 

Druga zmiana to rozszerzenie możliwość skorzystania z maksymalnej ulgi

Rząd poszedł na rękę rodzinom, którym do tej pory, z racji niskich dochodów, część ulgi od podatku przepadała. W przyszłym roku będą mogli już wykorzystać całą. Budżet państwa dopłaci im "brakującą część". W rezultacie lepiej i mniej zarabiający rodzice otrzymają taki sam zwrot podatku.

Zmiany wchodzą od stycznia 2015 roku, co oznacza, że będzie można z nich skorzystać, wypełniając rozliczenie podatkowe za rok 2014.


Czytaj też: Sposoby na bezbolesne ograniczenie wydatków

 

Tematy: ulgi rodzinne, ulga na dziecko, rodziny wielodzietne, dochody roczne

Komentarze