Dobry czas na trening czystości

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pożegnanie z pieluchą to ważne wydarzenie w życiu dziecka. Kiedy i jak przeprowadzić trening czystości? Naukowcy już to wiedzą.

Wg naukowców najlepszy wiek na pożegnanie z pieluchą to 18 miesięcy.
Wg naukowców najlepszy wiek na pożegnanie z pieluchą to 18 miesięcy.

Kanadyjscy uczeni na łamach "Canadian Medical Association Journal" przekonują, że naukę korzystania z nocnika warto rozpocząć, dopiero gdy malec skończy 18 miesięcy - donosi serwis naukowy EurekAlert!. Ale podkreślają, że to data umowna i wiele zależy od dziecka. Prowadzący badania dr Darcie Kiddoo z University of Alberta przyznał, że choć trening czystości jest dla malca procesem naturalnym, to wpływają na niego m.in. czynniki anatomiczne, fizjologiczne, jak również związane z charakterem i temperamentem dziecka.

Dlaczego akurat półtoraroczniak jest gotowy na pożegnanie z pieluchą? Pediatrzy zrzeszeni w American Academy of Pediatrics i Canadian Paediatric Society zaobserwowali, że dziecko w tym wieku zainteresowane jest tym procesem. Nie trzeba więc stosować niewłaściwych "dawnych" metod polegających na karaniu czy też pozwalaniu, by dziecko czuło dyskomfort z powodu mokrej pieluchy.

Lekarze uczulają jednak rodziców, by nie przegapili dobrego czasu na pożegnanie z pieluchą. Jeśli trening czystości rozpocznie się za późno (tzn. po 2. czy 3. urodzinach) może to doprowadzić do  wystąpienia schorzeń (tj. zatwardzenia, infekcje dróg moczowych) oraz umocnienia niewłaściwych zachowań (tj. chowanie się podczas oddawania stolca).

Tematy: Trening czystości, Nocnik, Nauka siadania na nocnik

Komentarze