Dzieci młodych matek są bardziej narażone na SIDS

Ocena: 4.94/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS) 3 razy częściej dotyka dzieci matek poniżej 20. roku życia – donosi brytyjski „The Guardian”.

SIDS 3 razy częściej dotyczy dzieci młodych matek
SIDS 3 razy częściej dotyczy dzieci młodych matek

Dane brytyjskiego urzędu statystycznego (Office for National Statistics) pokazują, że w 2008 roku w Anglii i Walii na SIDS umarło 281 niemowląt, zaś według obliczeń Foundation for the Study of Infant Deaths - w całej Wielkiej Brytanii przypadków śmierci zdrowych niemowląt w czasie snu o niewyjaśnionych przyczynach było 312.

Jak się okazuje, edukacja rodziców związana z zapobieganiem SIDS przynosi rezultaty. Uważa się, że stosowanie się do podstawowych rad (kładzenie dziecka na plecach, a nie na brzuchu; niepalenie papierosów w pobliżu dziecka itd.) znacznie przyczyniło się do spadku przypadków SIDS aż o 20 proc. od 2004 roku.

Zebrane dane pokazują, że na SIDS bardziej 1,4 razy częściej narażeni są chłopcy, niż dziewczynki. W 79 proc. przypadków do SIDS dochodzi między początkiem drugiego miesiąca życia a ukończeniem roku. Znaczenie ma również miesiąc - do śmierci łóżeczkowej niemowląt częściej dochodzi zimą, niż latem. Najwięcej przypadków SIDS odnotowuje się w grudniu, najmniej w sierpniu.

 

Jak zapobiegać SIDS? Radzi neonatolog Ewa Helwich:

 

 

 

 

Tematy: SIDS, śmierć łóżeczkowa, Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej, zapobieganie SIDS

Komentarze