12-letnia żona zmarła przy porodzie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

To kolejny tragiczny przykład skutków zmuszania dziewczynek do zawierania małżeństw ze starszymi mężczyznami – w Jemenie zmarła 12-latka, która zaszła w ciążę niedługo po ślubie.

W Jemenie dziewczynki wydawane są za mąż wbrew swojej woli.
W Jemenie dziewczynki wydawane są za mąż wbrew swojej woli.

Dziewczynka poślubiła sporo starszego mężczyznę, mając zaledwie 12 lat. Poród ich wspólnego dziecka zakończył się tragicznie: w wyniku krwotoku zmarła zarówno matka, jak i noworodek.

Przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną praw dzieci skrytykowali zwyczaj zawierania małżeństw z dziećmi, wskazują także na brak opieki medycznej oraz edukacji w Jemenie.

Szacuje się, że w tym muzułmańskim kraju nawet co trzecia nieletnia dziewczynka jest zmuszana, zazwyczaj przez rodziców, do poślubienia dużo starszego mężczyzny. Rodzice pozbywają się w ten sposób obowiązku utrzymywania i dbania o opinię córki.

W Jemenie wciąż trwa dyskusja nad wprowadzeniem dolnej granicy wieku, poniżej której zawarcie związku małżeńskiego z dziewczynką byłoby niemożliwe. Inspiracją dla pomysłodawców takiego rozwiązania jest historia 10-letniej Nujood Ali, której wkrótce po ślubie udało się uciec od sadystycznego męża i uzyskać rozwód.

Tematy: Jemen, małżeństwo, poród naturalny, islam

Komentarze