Własny biznes pomysłem na macierzyństwo

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Młode mamy zamiast po urlopie wychowawczym wrócić do pracy, mogą założyć własne firmy. Otwarcie biznesu pozwoli godzić pracę z zajmowaniem się pociechą.

Zastanów się, czym mogłaby się zajmować twoja firma.
Zastanów się, czym mogłaby się zajmować twoja firma.

Dzięki środkom z funduszy Unii Europejskiej w wielu miejscach kraju realizowane są lokalne projekty, których celem jest aktywizacja zawodowa kobiet i możliwość łatwiejszego godzenia pracy z macierzyństwem. W ramach tych programów można podszkolić angielski, nauczyć się obsługi komputera i internetu, poznać podstawy księgowości, przedsiębiorczości oraz przejść konkretne szkolenia zawodowe, np. z fryzjerstwa czy bukieciarstwa. Bardzo ważna jest też nauka skutecznej autoprezentacji. Niektóre projekty oferują kobietom kompleksowe wsparcie - od pomocy psychologa po opiekę nad dziećmi (podczas, gdy mama jest na szkoleniu). Warto czytać prasę lokalną, plakaty, śledzić strony internetowe organizacji zaangażowanych w polepszanie sytuacji kobiet, czy zwyczajnie zapytać o to w powiatowym urzędzie pracy.

A może telepraca?

Praca polega na tym, że osoba zatrudniona pracuje poza siedzibą firmy (np. we własnym domu), ale dzięki internetowi ma kontakt z pracodawcą i przesyła efekty pracy, bez konieczności osobistego stawiania się w firmie. Mogą w ten sposób pracować np. księgowi, graficy, dziennikarze, informatycy, architekci. Jeśli należysz do którejś z tych grup, warto przekonać pracodawcę do tej formy zatrudnienia, bo jest ona korzystna dla obu stron (dzięki telepracy pracodawca może zaoszczędzić nawet jedną trzecią kosztów). W Europie zdalnie pracuje już ponad 40 milionów ludzi, w Polsce telepraca dopiero raczkuje, ale to się na pewno zmieni, zwłaszcza że nie ma już przeszkód formalnoprawnych (wszystkie kwestie związane z telepracą reguluje kodeks pracy). Warto zabiegać o taką formę zatrudnienia, bo to doskonałe rozwiązanie dla matek małych dzieci. Zadaniowy system pracy sprawia, że gdy ją wykonasz szybciej, będziesz mogła więcej czasu poświęcić dziecku.

Załóż firmę

A jeśli, mimo wielu dobrych chęci i zaangażowania, nadal nie możesz znaleźć zatrudnienia, stwórz sobie miejsce pracy sama. Choć formalności mogą cię na początku przerażać - nie jest aż tak źle. Zwykle już w swoim urzędzie, gdzie trzeba firmę zarejestrować, otrzymasz listę urzędów, które po kolei musisz odwiedzić. Najważniejsze to pomysł, co mogłabyś robić. Warto nad tym dobrze się zastanowić, uwzględniając swoje kwalifikacje, zainteresowania, predyspozycje - i samodzielnie lub z koleżanką w podobnej sytuacji - założyć firmę. Z takiej możliwości korzysta coraz więcej bezrobotnych kobiet. Zakładają sklepy (tradycyjne i internetowe), gabinety, firmy usługowe, agencje biur podróży itp. Nawet jeśli ktoś nie ma wysokich kwalifikacji, może założyć firmę sprzątającą czy choćby wypiekać domowe ciasta albo gotować obiady i dowozić je do firm. Do tego jednak na początku potrzebne są szkolenia - jak szukać potencjalnych klientów czy napisać biznesplan, aby dostać wsparcie finansowe. Takie szkolenia dla bezrobotnych również są organizowane przez urzędy pracy oraz organizacje pozarządowe. Można się też tam dowiedzieć, co należy zrobić i gdzie się zwrócić, by otrzymać pożyczkę lub dotację na rozpoczęcie działalności. Dzięki programom unijnym i internetowi możliwości jest naprawdę więcej niż dawniej. Musisz się tylko zmobilizować i bardzo chcieć, a prędzej czy później staniesz na nogi. Pamiętaj, że robisz to także dla swojego dziecka.

Mamy właśnie "baby boom" i wciąż rosnące zapotrzebowania na rozmaite usługi przeznaczone dla dzieci. Dobrym pomysłem może być np. założenie firmy specjalizującej się w organizacji imprez dla najmłodszych: urodzinowych kinderbali, pikników, wigilijnych spotkań z Mikołajem. Coraz więcej rodziców dba o to, by wszechstronnie rozwijać zainteresowania pociech. Kiedyś w tej roli sprawdzały się klubiki osiedlowe - może warto zapełnić puste miejsce po nich? Powstają nowe prywatne przedszkola, ale zapotrzebowanie na nie wciąż jest ogromne. Wielu rodziców poszukuje zaufanych opiekunek dla swoich pociech - najchętniej sprawdzonych i z rekomendacją. Otwiera się więc pole do popisu dla agencji niań i opiekunek.

Masz pomysł na biznes i chcesz założyć własną firmę, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiemy ci.

  • Zgłoś się do ewidencji działalności gospodarczej (w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej). We wniosku musisz określić miejsce prowadzenia działalności i jej przedmiot, wskazując odpowiedni numer Polskiej Klasyfikacji Działalności. Klasyfikację znajdziesz na stronach internetowych urzędów miast lub w ich siedzibach.
  • Złóż wniosek o wpis do rejestru REGON (w urzędzie statystycznym). Weź ze sobą kopię i oryginał zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Większość urzędów wydaje zaświadczenie "od ręki".
  • Zarejestruj firmę w Urzędzie Skarbowym (właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności). Złóż formularz NIP 1 (przeznaczony dla osób fizycznych prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą) oraz zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, jeśli zdecydujesz się, żeby od pierwszego roku działalności płacić podatek VAT (będziesz go mogła także odliczać od zakupów).
  • Wyrób pieczątkę firmową (w dowolnym punkcie usługowym). Będzie ci ona potrzebna m.in. przy otwieraniu rachunku bankowego. Na pieczątce zazwyczaj podawana jest nazwa firmy, numer REGON, NIP, adres, telefon i faks.
  • Otwórz rachunek bankowy (w dowolnym banku, który prowadzi rachunki dla firm). Niektórych płatności przedsiębiorca ma obowiązek dokonywać za pośrednictwem banku. Zabierz ze sobą oryginały i kopie zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i o nadaniu REGON-u i NIP-u.
  • Zarejestruj się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę, studiujesz lub jesteś na emeryturze, będziesz płacić tylko ubezpieczenie zdrowotne.

 

Tematy: praca, telepraca

Komentarze