Żurawina na zdrowy pęcherz

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Żurawina jest w lżejszych zakażeniach dróg moczowych doskonałą alternatywą dla antybiotyku, ponieważ w przeciwieństwie do niego ułatwia usunięcie tylko „złych” bakterii, nie niszcząc tych drobnoustrojów, których obecność w organizmie poprawia jego funkcjonowanie, np. flory bakteryjnej.

Żurawina ułatwia usunięcie tylko „złych” bakterii z dróg moczowych.
Żurawina ułatwia usunięcie tylko „złych” bakterii z dróg moczowych.

Przez układ moczowy, po filtracji w nerkach, usuwane są m.in. toksyny i trucizny, które mogłyby stanowić zagrożenie dla organizmu. Dlatego prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych jest niezwykle ważne. Jedną z chorób, które zaburzają to funkcjonowanie, jest zakażenie (zapalenie) dróg moczowych. Częściej zapadają na nie kobiety, co jest związane z krótką cewką moczową "ułatwiającą" bakteriom przenikanie do wyższych odcinków dróg moczowych.

Skąd to zakażenie?

Zakażenia wywołują najczęściej Gram-ujemne bakterie Escherichia coli, rzadsze są infekcje związane z Pseudomonas, Proteus i bakteriami Gram-dodatnimi - gronkowcami lub paciorkowcami. W moczu pojawiają się bakterie i zwiększona liczba leukocytów, czyli krwinek białych, których rola polega na likwidowaniu przyczyny infekcji (niszczeniu bakterii). Zmienia się odczyn pH moczu z kwaśnego na zasadowy. Pacjent uskarża się na pieczenie przy oddawaniu moczu, silne parcie na pęcherz, częstsze oddawanie moczu, bóle w okolicy spojenia łonowego i nerek. Mogą pojawić się gorączka i dreszcze.

Aby zapobiec zakażeniu, należy:

  • dbać o higienę osobistą,
  • pić dużo płynów,
  • nie przetrzymywać moczu.

Pamiętaj również, aby nie kąpać się w zbyt zimnej wodzie i nie chodzić w przemoczonym ubraniu czy obuwiu. I co najważniejsze, robić badanie kontrolne moczu przynajmniej raz na rok.

Zanim sięgniesz po antybiotyk

W przypadku ciężkich zakażeń lekarz decyduje o antybiotykoterapii, która powinna być poprzedzona wykonaniem antybiotykogramu, czyli sprawdzeniem, jaki antybiotyk działa na konkretną bakterię. W lżejszych zakażeniach - u osób, u których występują nawracające infekcje oraz u pacjentów o podwyższonym ryzyku zakażenia (cewnik, urazy neurologiczne) - zaleca się stosowanie fitoterapii (preparatów roślinnych).

Rośliną często stosowaną w infekcjach dróg moczowych jest żurawina. Wprowadzono ją do medycyny pod koniec XIX wieku, a medycyna ludowa poleca ją od dawna jako środek na anginę, dolegliwości żołądka i trzustki. Współcześnie prowadzone badania naukowe udowodniły, że leki zawierające wyciąg z żurawiny zmniejszają przyczepność bakterii wywołujących stany zapalne do ścianek moczowodu i ułatwiają ich wypłukiwanie z dróg moczowych. Żurawina jest w lżejszych zakażeniach doskonałą alternatywą dla antybiotyku, ponieważ w przeciwieństwie do niego ułatwia usunięcie tylko "złych" bakterii, nie niszcząc tych drobnoustrojów, których obecność w organizmie poprawia jego funkcjonowanie (np. flora bakteryjna). Antybiotykoterapia stwarza ryzyko wystąpienia grzybicy, o której w przypadku przyjmowania preparatu z żurawiną nie ma mowy. Udowodniono nawet przeciwgrzybicze działanie tej rośliny.

Warto podkreślić, że flawonoidy występujące w żurawinie są podobne do tych zawartych w czerwonym winie - można więc stosować ją wspomagająco w chorobach serca, w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepów i arteriosklerozy (flawonoidy przeciwdziałają utlenieniu cholesterolu).

Żurawina może znaleźć coraz szersze zastosowanie, ponieważ naukowcy stwierdzili, że ogranicza osadzanie się Helicobacter pylorii na błonie śluzowej żołądka (zapobieganie wrzodom) i ogranicza osadzanie się bakterii na dziąsłach (zapobieganie parodontozie).

Uwaga przyszłe mamy!

Zakażenia dróg moczowych są najczęściej wywołane bakteriami znajdującymi się w przewodzie pokarmowym człowieka. Ich rozwojowi sprzyjają wszystkie stany utrudniające opróżnianie pęcherza, w tym także ciąża. Pamiętajcie więc, że w tym czasie należy często badać mocz, a w ostatnim trymestrze starać się spać (leżeć) na boku, aby powiększona macica nie uciskała moczowodów i nie utrudniała tym samym odpływu moczu.


mgr farm. Małgorzata Potocka

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu "Na zdrowie"

Tematy: żurawina, zapalenie pęcherza, zakażenie pęcherza, zakażenie dróg moczowych

Komentarze