Zioła w walce z przeziębieniem – zioła na różne choroby, zioła w domowej apteczce

Brak zdjęcia

mamazone.pl 16 grudnia 2021

Zanim sięgniemy po środki apteczne, warto zastosować naturalne i sprawdzone metody leczenia z wykorzystaniem ziół w naszej diecie. Są one nie tylko tańsze, ale również bardzo skuteczne.

Warto przyzwyczajać do nich dzieci od najmłodszych lat - będą odporniejsze, ale również prawdopodobnie mniej wrażliwe na alergie . Domowa apteczka powinna zawierać zioła: miętę, lipę, szałwię, rumianek, tymianek, kwiat czarnego bzu, podbiał. Dodatkowo powinny się w niej znaleźć: sok malinowy, siemię lniane i żurawina. Warto skomponować ją w lecie, zbierając zioła i przygotowując domowe soki.

Zbijamy gorączkę

Rosnąca temperatura ciała to naturalny sygnał organizmu, że rozpoczął on walkę z chorobą. Jeżeli temperatura ciała wzrasta możemy sięgnąć po naturalne żywieniowe sposoby walki z gorączką.

Lipa - zawiera znaczne ilości związków śluzowatych, garbników, olejków eterycznych, czy flawonoidów dzięki czemu działa jak naturalna aspiryna, łagodzi ból i obniża gorączkę. Z lipy przygotowuje się napary herbaty, podaje się je 3-4 razy dziennie. Lipa jest wskazana, nie tylko do zbijania gorączki, ale także w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie możemy także płukać gardło i przyrządzać z niej napary do inhalacji. Można również do naparu z lipy dodawać kwiaty bzu czarnego, dziką różę, żurawinę, które oprócz witaminy C, działają napotnie i przeciwgorączkowo. Należy jednak łączyć zioła ostrożnie, najlepiej po dwa rodzaje ziół, ze względu na brak badań, jak te zioła działają gdy połączy się kilka z nich. We wszystkim, także i w łączeniu ziół należy stosować umiar. Pozostałe zioła, które również można stosować przy przeziębieniu i gorączce to mięta pieprzowa, która obniża temperaturę ciała, rumianek zalecany do picia i inhalacji oraz krwawnik, działający napotnie.

Przeczytaj też: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Maliny mają działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, zawierają naturalną aspirynę. Powodują spadek gorączki, gdyż mają działanie napotne, przez co usuwane są niepożądane substancje z organizmu.

Żurawina - bogata w witaminy C i A, ma działanie przeciwbakteryjne, zapobiega infekcjom, wzmacnia organizm. Można przygotowywać napój żurawinowy i podawać go 2-3 razy dziennie, u dzieci stosuje się go od 7 miesiąca życia. Aby przygotować napój, należy szklankę żurawin zmiksować z połową szklanki cukru i odstawić na parę dni do lodówki. Następnie łyżkę takiego soku należy zalać ciepłą wodą i po odcedzeniu podawać do picia.

Sprawdź też: Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby

Leczymy kaszel

Kaszel jest naturalnym sposobem organizmu na pozbycie się z oskrzeli zalegającej wydzieliny. Kaszel na początku występuje w postaci suchej, a następnie mokrej, podczas której właśnie organizm pozbywa się wydzieliny.

Na kaszel suchy pomaga korzeń prawoślazu i lukrecji. Miesza się zioła i zalewa wrzątkiem, po przygotowaniu naparu pije się go 2-3 razy dziennie. Prawoślaz zawiera substancje śluzowe, które działają osłabiająco na gardło. Lukrecja natomiast posiada działanie wyksztuśnie i przeciwzapalne.

Mokry kaszel najlepiej leczyć zielem tymianku, podbiałem, anyżem i babką lancetowatą.

Tymianek - posiada właściwości wyksztuśne. Przygotowuje się z niego napar, zalewając ziele tymianku wrzącą wodą i parzy pod przykryciem około 20 minut. Tak przygotowany napar można pić 2-3 razy dziennie.

Podbiał - podobnie jak tymianek ma właściwości wyksztuśne. Napar z liści podbiału przygotowuje się tak jak inne napary ziołowe i pije około 2-3 razy dziennie.

Dobrym pomysłem jest przygotowywanie herbaty z mieszanki ziół, np. podbiału i babki lancetowatej, lub lipy z kwiatami czarnego bzu. Takie herbaty nie tylko mają działanie przeciwkaszlowe ale również przeciwzapalne i antybakteryjne.

Przeczytaj też: Ból gardła w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Domowe syropy

Domowe syropy są nie tylko pomocne we wzmacnianiu odporności ale również w leczeniu stanów zapalnych i nieżytów dróg oddechowych. Domowym specyfikiem jest syrop z cebuli (dwie cebule obrać, pokroić, ułożyć w słoiku i przesypać cukrem. Przykryć i odstawić na około 24 godziny, można go podać 2-3 razy dziennie po 1-2 łyżeczki), który jest nie tylko zdrowym ale także i słodkim lekarstwem dla dzieci.

Zioła i przyprawy oprócz podawania ich bezpośrednio, znalazły również doskonałe wykorzystanie do przygotowywania inhalacji i nacierania klatki piersiowej, co dodatkowo pomaga w leczeniu układu oddechowego. Do inhalacji można stosować tymianek, rumianek, koper włoski, szałwię.

Łagodzimy katar

Katar wywoływany jest przez wirusy, które powodują stan zapalny w błonie śluzowej nosa. Domowymi sposobami można łagodzić objawy, poprzez udrażnianie dróg oddechowych, co ułatwia oddychanie.

Chrzan - korzeń chrzanu można również wykorzystać do udrażniania zatkanego nosa. Starty chrzan należy wdychać lub zjadać po 1-2 łyżki 3-4 razy dziennie. Jego ostry zapach udrażnia drogi oddechowe, dodatkowo chrzan zawiera witaminy, które działają bakteriobójczo i wzmacniająco.

Do tego celu nadają się również inhalacje z ziół, np. rumianku, szałwi, mięty, tymianku, lawendy, macierzanki. Warto też korzystać z naturalnych olejków np. eukaliptusowego, lawendowego, miętowego, anyżowego, sosnowego. Można z nich przygotowywać inhalacje lub nasączać chusteczki, co powoduje rozrzedzanie wydzieliny, działa przeciwbakteryjnie i ułatwia udrażnianie nosa.

Leczymy ból gardła

Ból gardła powstaje na skutek podrażnienia błony śluzowej, co jest wynikiem działania bakterii. Dodatkowo podrażnia ją katar i kaszel. Gardło robi się opuchnięte i przesuszone.

Domowymi naturalnymi sposobami można łagodzić ból, nawilżać i odkażać górne drogi oddechowe.

Płukanki na gardło

Aby szybko złagodzić ból i obrzęk gardła stosuje się płukanki z soli kuchennej (ma działanie odkażające) oraz ziół. Najlepszymi ziołami do tego celu są: szałwia (działa antybakteryjnie), rumianek (działa przeciwzapalnie), nagietek (działa przeciwgrzybicznie). Płukanki przygotowuje się zalewając kilka łyżeczek ziół szklanką wrzątku i pozostawiając na około 15 minut pod przykryciem. Gardło płuka się letnim naparem kilka razy dziennie, najlepiej co godzinę.

Siemię lniane - przygotowany napój z siemienia lniananego nawilża gardło. 2 łyżki siemienia zalewa się szklanką wrzącej wody i gotuje przez 15 minut na małym ogniu. Przestudzony napój wypija się przed snem.

Podobne działanie ma oliwa z oliwek, czy olej rzepakowy, który można pić raz dziennie po małej łyżeczce.

Zdrowa dieta na co dzień

Na co dzień zaś trzeba dbać o prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę. Powinna ona być uboga w cukier, białą mąkę i wysokoprzetworzone produkty. W jadłospisie powinny dominować warzywa, w tym kiszonki, owoce, soki warzywne i owocowe, kasze, rozgrzewające zupy i napoje, które pomogą w walce z infekcjami.

Opublikowano: ; aktualizacja: 16.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Katar i przeziębienie u dziecka – jak leczyć katar i przeziębienie u niemowląt?

 

Drgawki gorączkowe u dziecka – rodzaje, przyczyny, leczenie

 

Przeziębienie przyniesione z przedszkola

 

Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

 

Świnka u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie, szczepienie, powikłania

 

Pogryzione brodawki

 

Mama pracuje, dziecko choruje – jak przetrwać sezon chorobowy?

 

Jak mierzyć temperaturę dziecka?