Zdrowa młoda mama

Ocena: 4/5 Głosów: 23
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niedawno urodziłaś dziecko i martwisz się, że teraz zabraknie ci czasu na dbanie o siebie? Nie przejmuj się, wystarczą proste sposoby, by uniknąć problemów ze zdrowiem.

Jako młoda mama nie zapominaj o swoim zdrowiu - jest równie ważne, jak zdrowie dziecka.
Jako młoda mama nie zapominaj o swoim zdrowiu - jest równie ważne, jak zdrowie dziecka.

Jako młoda mama możesz mieć wrażenie, że twoje potrzeby zeszły teraz na dalszy plan - liczy się tylko dziecko. Nie zapominaj jednak o sobie, twoje zdrowie i dobra forma są tak samo ważne i potrzebne zarówno tobie, jak i maleństwu.

Karm piersią

Postaraj się karmić piersią najdłużej, jak to możliwe. Nie tylko szybciej i efektywniej zrzucisz dodatkowe kilogramy po ciąży, ale też zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka piersi w przyszłości.

Uprawiaj sport

Jeśli nie masz na to czasu albo nie czujesz się na siłach, wystarczy odrobina ruchu podczas domowych zajęć lub proste ćwiczenia przez 10 minut dziennie. Ruch chroni przed nadwagą, cukrzycą, chorobami serca.

Uważaj na depresję

Zwróć się po pomoc do specjalisty, jeśli twoje złe samopoczucie po porodzie przedłuża się, a objawy (przygnębienie, rozdrażnienie, poczucie rezygnacji, zaburzenia snu i apetytu) są coraz silniejsze. Depresja poporodowa jest poważną chorobą i nie wolno jej lekceważyć.

Badaj się

Regularnie odwiedzaj lekarza, nie unikaj rutynowych badań (krwi, moczu, piersi). 

Pamiętaj o piersiach

Sama co miesiąc (tuż po miesiączce) badaj swoje piersi  - najlepiej wyczujesz zmiany, jeśli by się pojawiły.

 

Nie tyj

Utrzymuj stałą wagę, uważaj na puste kalorie, niezdrowe przekąski, słodycze.

Wysypiaj się

W ciągu dnia śpij wtedy, gdy zaśnie dziecko, a nocnymi karmieniami podzielcie się z partnerem. Niedobór snu źle wpływa na cały twój organizm, zakłóca zdrowy rytm życia.

Tematy: depresja poporodowa

Komentarze