Zastój pokarmu – jakie są przyczyny i sposoby na zastój pokarmu w piersiach?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastój pokarmu to, obok nawału pokarmu i zapalenia piersi, jeden z częściej występujących problemów z laktacją. Dochodzi wtedy do zatkania przewodu mlecznego, w wyniku czego mleko nie może wypłynąć z piersi. Czy istnieją sprawdzone sposoby na łagodzenie objawów zastoju pokarmu? Jak można mu zapobiegać?

Co to jest zastój pokarmu?

 

Zastój mleka w piersiach następuje wtedy, gdy mleko nie jest dostatecznie usuwane z piersi. Przewody mleczne rozszerzają się tak mocno, że uciśnięte zostają małe naczynia włosowate (naczynia krwionośne), w wyniku czego oksytocyna nie może dotrzeć do komórek mięśniowych otaczających przewody mleczne. Zastój pokarmu pojawia się w okresie, kiedy siara jest zastępowana przez mleko, czyli około 2–4 dnia po porodzie.

 

Jakie są objawy zastoju pokarmu?

 

Zastój pokarmu w piersiach objawami przypomina nawał pokarmu. Piersi są twarde, przepełnione i ciepłe. Skóra może być zaczerwieniona, błyszcząca, mocno tkliwa i bolesna. Mleko nie chce wypływać z piersi. Może występować podwyższona temperatura ciała.

Po zaobserwowaniu u siebie objawów zastoju mleka w piersiach, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki zmierzające do eliminacji problemu. Zaniedbania nie tylko nasilają ból piersi, mogą doprowadzić do zapalenia piersi i poważniejszych większych komplikacji.

 

Zastój pokarmu w piersiach – przyczyny

 

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zastoju mleka w piersiach.

  • Powodem tego typu problemów z laktacją bywa zaburzenia w odpływie mleka (okres nawału pokarmu, czyli gwałtowne przestrojenie hormonalne organizmu kobiety po porodzie).
  • Zastój mleka może wywoływać za krótkie karmienie lub za rzadkie przystawianie dziecka do piersi. Często jest to wynik dopajania dziecka szczególnie jeżeli podaje mu się słodkie płyny. Maluch nie odczuwa wówczas głodu i rzadziej upomina się o pierś, ssie nie dość często i za krótko. Powoduje to zaleganie pokarmu w sutku, wkrótce może prowadzić do zmniejszenia i zaniku pokarmu.
  • Zaburzony samoistny odruch wypływu pokarmu. Mleko nie wypływa z piersi na skutek niepokoju matki, pośpiesznego karmienia czy nerwowej atmosfery towarzyszącej karmieniu.

Zastój mleka w piersiach może wiązać się ponadto ze złą techniką przystawiania dziecka do piersi.

 

Zastój pokarmu – co robić? Jak sobie radzić?

 

Pierwszym sposobem na zastój pokarmu w piesiach powinno być skorygowanie techniki karmienia. Zawsze najlepiej poprosić o pomoc fachową osobę (może nią być położna lub doradca laktacyjny), szczególnie przy pierwszym dziecku lub w przypadku kiedy poprzednie dziecko nie było długo przystawiane do piersi. Należy również pamiętać, aby przystawiać dziecko do piersi stosując różne pozycje. Bardzo dobrą pozycją przy tego typu dolegliwościach jest pozycja karmienia „spod pachy”.

Jeśli dochodzi do sytuacji, że dziecko samodzielnie nie może opróżnić piersi (chore, słabo ssące, oddzielone od mamy), pomocne będzie odciąganie pokarmu.

Warto pamiętać, aby zaczynać karmienie od piersi z zastojem. Karmienie powinno następować co 1,5–2 godziny, tak aby nie dopuszczać do przepełnienia piersi. Po uzgodnieniu z lekarzem można także przyjmować oksytocynę (tabletki podjęzykowe) na 20–30 minut przed każdym karmieniem. Podjęzykowe tabletki oksytocyny wspomagają odruch wypływania pokarmu.

W okresie, kiedy kobieta zmaga się z zastojem pokarmu, nie powinna nakładać na siebie zbyt wielu obowiązków domowych. Powinna zadbać o wypoczynek, relaks i rozluźnienie.

W przypadku, gdy pojawi się zastój pokarmu i gorączka, zaczerwienienie i ból sutka lub wyciek z brodawki sutkowej ma kolor inny niż biały, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż objawy te mogą wskazywać na zapalenie piersi.

 

Masaż piersi i okłady z kapusty – sposób na zastój pokarmu

 

Przed przystąpieniem do karmienia piersią należy odciągnąć trochę pokarmu z piersi, co pozwoli zmiękczyć jej otoczkę. Aby odciągnąć pokarm z piersi, z której mleko nie wypływa, należy ją najpierw odpowiednio pobudzić. Jednym ze sposobów takiego pobudzenia piersi jest stosowanie ciepłych okładów. Już w trakcie karmienia można również położyć ciepły okład na pierś oraz wykonać delikatny masaż piersi. Jak masować piersi przy zastoju? Głaskanie piersi powinno być wykonywane od podstawy w kierunku brodawki. Bardzo ważne jest aby młoda mama na ten moment zrelaksowała się i rozluźniła.

Po zakończeniu karmienia i po opróżnieniu piersi przez dziecko należy zastosować zimny okład na całą pierś. Okład można zrobić np. z lodu zawiniętego w ściereczkę czy ręcznik.

Skuteczne bywają także okłady z kapusty na pierś. Enzymy zawarte w kapuście mają działanie ściągające i przeciwzapalne. Sok z kapusty łagodnie hamuje proces produkcji mleka. Oczywiście przed wykonaniem okładu z liści białej kapusty uprzednio należy je chłodzić przez kilka godzin w lodówce. Należy pamiętać, aby zimny okład zamienić na ciepły około 15 minut przed kolejnym karmieniem.

Komentarze