Rzucanie palenia – jak nie wrócić do nałogu po porodzie

Ocena: 4.3/5 Głosów: 22
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Po urodzeniu dziecka wreszcie możesz zapalić papierosa bez wyrzutów sumienia… Stop! Są lepsze rozwiązania!

Jeśli wrócisz do palenia, dziecko będzie dzielić z tobą twój nałóg.
Jeśli wrócisz do palenia, dziecko będzie dzielić z tobą twój nałóg.

Wiele kobiet, które na czas ciąży rzucają palenie, czeka z utęsknieniem na moment, gdy znów będą mogły bez obaw o zdrowie dziecka sięgnąć po papierosa. Inne wracają do nałogu mimo podejmowanych prób wytrwania w abstynencji.

Jeśli w ciąży przestałaś palić - gratulacje! Teraz warto pomyśleć o trwałym rozstaniu z dymkiem - korzyści odczujesz i ty, i twoje dziecko.

Dlaczego nie powinnaś wracać do nałogu?

Przede wszystkim, masz już za sobą długą i trudną drogę. Przez 9 miesięcy twój organizm pozbył się toksyn, a ty przeszłaś przez najcięższe początki rzucania palenia. Nie warto marnować tego czasu.

Będąc w ciąży, wiedziałaś, że niepalenie jest jedynym sposobem na uchronienie dziecka. Teraz pojawiły się nowe możliwości: palenie w drugim pokoju albo wyjście na balkon. Zastanów się nad tym. Dym papierosowy bardzo szybko przedostaje się do innych pomieszczeń w domu, przenika twoje ubranie i skórę, to tylko złudzenie, że można ochronić dziecko przed toksycznymi substancjami. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały nawet siedmiokrotnie wyższe stężenie szkodliwych substancji w domach palaczy, którzy "nie palili przy dziecku", niż w mieszkaniach osób nie palących. Chcesz czy nie, dziecko będzie dzielić z tobą twój nałóg.

Pamiętaj, że jeśli karmisz piersią, toksyczne substancje przedostają się też do twojego mleka.

Co bycie biernym palaczem oznacza dla dziecka? Niemowlęta narażone na kontakt z dymem papierosowym są bardziej zagrożone śmiercią łóżeczkową (SIDS), astmą, chorobami płuc, alergiami, infekcjami uszu, dzieci mogą mieć w przyszłości problemy z nauką i koncentra cją.

Jakie są przyczyny SIDS i kiedy dziecko będzie bardziej zagrożone śmiercią łóżeczkową? Mówi neonatolog:

Nie zapominaj również o sobie. Paląc, narażasz się na choroby serca, raka płuc i wiele innych komplikacji zdrowotnych, które w przyszłości nie pozwolą tobie i dziecku cieszyć się wspólnie spędzanym czasem.

Jak mogę sobie pomóc?

Gdy dopadnie cię chęć na papierosa, włóż dziecko do wózka i idźcie na spacer. Ruch, świeże powietrze i zmiana otoczenia dobrze ci zrobią.

Poinformuj znajomych i rodzinę, że postanowiłaś rzucić palenie. To będzie twoja grupa wsparcia. Poproś ich, aby w miarę możliwości mobilizowali cię do wytrwania w swoim zamiarze, zwłaszcza w trudnych dla ciebie momentach.

Ustal sobie plan działania - co będziesz robić, gdy pojawi się chęć zapalenia? To może być spacer, żucie gumy, telefon do przyjaciółki. Pamiętaj, że silna chęć sięgnięcia po papierosa trwa krótko - twój plan nie musi być zbyt rozbudowany.

Unikaj miejsc i sytuacji, które wzmagają chęć zapalenia papierosa. Jeśli zawsze paliłaś przy porannej kawie, przerzuć się na herbatę.

Zapytaj swojego lekarza o pomoc. Przedtem uprzedź go, jeśli karmisz piersią.

Tematy: alergia, papierosy, SIDS, astma, zapalenie płuc, alergeny, rzucanie palenia

Komentarze