Rzucanie palenia – jak nie wrócić do nałogu po porodzie
Magdalena DrabPo urodzeniu dziecka wreszcie możesz zapalić papierosa bez wyrzutów sumienia… Stop! Są lepsze rozwiązania!
Po urodzeniu dziecka wreszcie możesz zapalić papierosa bez wyrzutów sumienia… Stop! Są lepsze rozwiązania!
Jeśli wrócisz do palenia, dziecko będzie dzielić z tobą twój nałóg.
Wiele kobiet, które na czas ciąży rzucają palenie, czeka z utęsknieniem na moment, gdy znów będą mogły bez obaw o zdrowie dziecka sięgnąć po papierosa. Inne wracają do nałogu mimo podejmowanych prób wytrwania w abstynencji.
Jeśli w ciąży przestałaś palić - gratulacje! Teraz warto pomyśleć o trwałym rozstaniu z dymkiem - korzyści odczujesz i ty, i twoje dziecko.
Przede wszystkim, masz już za sobą długą i trudną drogę. Przez 9 miesięcy twój organizm pozbył się toksyn, a ty przeszłaś przez najcięższe początki rzucania palenia. Nie warto marnować tego czasu.
Będąc w ciąży, wiedziałaś, że niepalenie jest jedynym sposobem na uchronienie dziecka. Teraz pojawiły się nowe możliwości: palenie w drugim pokoju albo wyjście na balkon. Zastanów się nad tym. Dym papierosowy bardzo szybko przedostaje się do innych pomieszczeń w domu, przenika twoje ubranie i skórę, to tylko złudzenie, że można ochronić dziecko przed toksycznymi substancjami. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały nawet siedmiokrotnie wyższe stężenie szkodliwych substancji w domach palaczy, którzy "nie palili przy dziecku", niż w mieszkaniach osób nie palących. Chcesz czy nie, dziecko będzie dzielić z tobą twój nałóg.
Pamiętaj, że jeśli karmisz piersią, toksyczne substancje przedostają się też do twojego mleka.
Co bycie biernym palaczem oznacza dla dziecka? Niemowlęta narażone na kontakt z dymem papierosowym są bardziej zagrożone śmiercią łóżeczkową (SIDS), astmą, chorobami płuc, alergiami, infekcjami uszu, dzieci mogą mieć w przyszłości problemy z nauką i koncentra cją.
Jakie są przyczyny SIDS i kiedy dziecko będzie bardziej zagrożone śmiercią łóżeczkową? Mówi neonatolog:
Nie zapominaj również o sobie. Paląc, narażasz się na choroby serca, raka płuc i wiele innych komplikacji zdrowotnych, które w przyszłości nie pozwolą tobie i dziecku cieszyć się wspólnie spędzanym czasem.
Gdy dopadnie cię chęć na papierosa, włóż dziecko do wózka i idźcie na spacer. Ruch, świeże powietrze i zmiana otoczenia dobrze ci zrobią.
Poinformuj znajomych i rodzinę, że postanowiłaś rzucić palenie. To będzie twoja grupa wsparcia. Poproś ich, aby w miarę możliwości mobilizowali cię do wytrwania w swoim zamiarze, zwłaszcza w trudnych dla ciebie momentach.
Ustal sobie plan działania - co będziesz robić, gdy pojawi się chęć zapalenia? To może być spacer, żucie gumy, telefon do przyjaciółki. Pamiętaj, że silna chęć sięgnięcia po papierosa trwa krótko - twój plan nie musi być zbyt rozbudowany.
Unikaj miejsc i sytuacji, które wzmagają chęć zapalenia papierosa. Jeśli zawsze paliłaś przy porannej kawie, przerzuć się na herbatę.
Zapytaj swojego lekarza o pomoc. Przedtem uprzedź go, jeśli karmisz piersią.
Komentarze