Rewitalizacja pochwy to nie fanaberia

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Biofeedback, elektrostymulacja, metoda Centienica i ćwiczenia Kegla pomogą ci wrócić do formy po porodzie

Lekarze coraz częściej zachęcają do ćwiczenia mięśni Kegla Fot. Shutterstock.com
Lekarze coraz częściej zachęcają do ćwiczenia mięśni Kegla

Ciąża i poród nie poprawiają kondycji naszej strefy intymnej. Dlatego warto, by świeżo upieczone mamy pomyślały o specjalnych ćwiczeniach (także tych wspomaganych różnymi urządzeniami), które poprawią ich samopoczucie i zdrowie. Bo wbrew częstym opiniom nie chodzi tylko o seks, ale także o zapobieganie takim dolegliwościom zdrowotnym jak np. nietrzymanie moczu. Jak ważne są te działania profilaktyczne, może świadczyć chociażby fakt, że we Francji wiele klinik położniczych prowadzi kursy ćwiczeń mięśni Kegla i są one przez państwo refundowane. W Polsce niestety często jest to temat wstydliwy i pomijany.

Czym są mięśnie Kegla?

To mięśnie dna macicy, które są odpowiedzialne miedzy innymi za utrzymywanie na swoim miejscu pęcherza, cewki moczowej, macicy oraz odbytnicy. Osłabia je ciąża oraz poród. Świeżo upieczone mamy mogą od razu po porodzie odczuwać pierwsze nieprzyjemne dolegliwości wynikające z nadwyrężenia tych mięśni albo usłyszeć od ginekologa podczas wizyty kontrolnej, że z powodu słabych mięśni dna macicy grożą im w przyszłości komplikacje w postaci wypadnięcia macicy i pochwy.

Jak ciąża wpływa na mięśnie Kegla

Jak przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśni krocza po porodzie?

Najłatwiejszą metodą są ćwiczenia Kegla. Można je zacząć około trzech tygodni po porodzie, gdy znikną odchody połogowe i przestaniesz odczuwać dolegliwości wywoływane przez bliznę po nacięciu lub pęknięciu krocza. Na początek proponujemy ćwiczenie, które możesz wykonywać, leżąc tuż obok bawiącego się obok (np. na macie edukacyjnej) dziecka.

  • Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i rozstaw je na szerokość bioder; całe stopy powinny opierać się o podłoże.
  • W tej pozycji mocno zaciskaj mięśnie krocza, tak jakbyś chciała zatrzymać silne parcie na pęcherz.
  • Ważne, byś przy okazji nie spinała innych mięśni. Staraj się więc jednocześnie rozluźniać mięśnie brzucha, pośladków i ud.
  • Ćwiczenia przyniosą dobre efekty, jeśli będziesz wykonywała 30 powtórzeń trzy razy dziennie.
  • Najpierw możesz zaciskać mięśnie krocza na krótko, a następnie na minimum pięć sekund.

Jeśli opanujesz ten trening, ćwiczenia mięśni Kegla możesz wykonywać również na stojąco, siedząco, a nawet podczas chodzenia. Niektórym kobietom w napięciu odpowiednich mięśni pomaga wyobrażenie sobie wjeżdżającej do góry windy, która startuje przy wejściu do pochwy.

Ginekolog mówi o wpływie mięśni Kegla na seks

 

 

 

Na czym polega Biofeedback i elektrostymulacja elektrodą dopochwową?

Biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne, to metoda stosowana w rehabilitacji mięśni dna macicy. Pozwala nauczyć się kontrolować mięśnie krocza i w efekcie przywraca ich sprawność. Ćwiczenia przeprowadza się w gabinecie pod okiem terapeuty, który kontroluje pracę mięśni pacjentki. Wykorzystuje do tego specjalne urządzenie, które rejestruje zachowanie mięśni. Ich pracę można obserwować na ekranie komputera (widać wykresy) i usłyszeć. Dzięki temu pacjentka wie, w którym momencie napina właściwą grupę mięśni. Zabieg trwa około 30 minut i kosztuje ok 50-70 zł. Zaleca się minimum 10 zabiegów (3-5 na tydzień). Przeprowadzane są w niektórych klinikach medycyny estetycznej, gabinetach rehabilitacyjnych i szpitalach położniczych (są płatne).

Niekiedy, gdy kobieta zbyt słabo napina mięśnie, proponuje się połączenie biofeedbacku z elektrostymulacją elektrodą dopochwową. Elektrostymulacja może być też traktowana jako samodzielna metoda przywracająca sprawność mięśni krocza. Wykorzystuje się w niej urządzenie, które poprzez elektrodę umieszczoną w pochwie (przypomina tampon i pacjentka sama ją aplikuje) wysyła impulsy prądu elektrycznego o różnym natężeniu. Ich zadaniem jest mechaniczne napinanie i rozluźnianie mięśni. Ta metoda jest bezbolesna. Dzięki niej możesz lepiej poczuć działanie mięśni krocza, co ułatwi ci potem samodzielną pracę nad nimi. Poza tym elektrostymulacja powoduje szybszy przyrost tkanki mięśniowej. Można też kupić specjalne urządzenie (koszt ok. 500 zł), które pozwala korzystać z tej metody w domu.

Tematy: pochwa po porodzie, ćwiczenia Kegla, mięśnie Kegla, mięśnie dna miednicy, rewitalizacja pochwy

Komentarze