Rysopis prawidłowej miesiączki

Ocena: 3.94/5 Głosów: 94
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ile powinna trwać? Kiedy można ją uznać za zbyt skąpą lub zbyt obfitą? Co to znaczy, że okres jest nieregularny? Jakie objawy powinny nas zmusić do wizyty u ginekologa? Poznaj ważne odpowiedzi.

Bardzo bolesne miesiączki wymagają interwencji ginekologa. Fot. Shutterstock
Bardzo bolesne miesiączki wymagają interwencji ginekologa.

Kobiety, które nie miały nigdy żadnego problemu z miesiączką to prawdziwe szczęściary. Niestety większość z nas ma na co narzekać. Okres bywa bardzo bolesny albo zbyt obfity. Pojawia się za wcześnie, albo się spóźnia. Ciągnie się bez końca, albo trwa dziwnie krótko - i właściwie nie wiadomo, czy martwić się, czy cieszyć… Trudno się w tym połapać. Dlatego przygotowałyśmy dla Ciebie krótki poradnik, o tym, co mieści się w granicach normy, a co powinno skłonić cię do wizyty u ginekologa.

CO MIESIĄC OD NOWA

Regularne miesięczne krwawienie - zwane okresem, periodem lub miesiączką - to nieodłączny towarzysz życia kobiety. To także komunikat od naszego ciała: "w tym cyklu nie zaszłaś w ciążę, ale w przyszłym to wciąż jest możliwe", bo obecność miesiączki świadczy o tym, że układ hormonalny działa nie najgorzej. Warto obserwować swoje cykle i notować najważniejsze informacje. Im lepiej je znamy, tym łatwiej nam wyłapać wszelkie zmiany i na nie reagować.

Czytaj też: Jak rozpoznać dni płodne?

1. Pierwsza menstruacja

Zapewne dość dobrze już znasz swoją miesiączkę, bo towarzyszy ci od ładnych paru lat: pierwsza miesiączka pojawia się z reguły między 11 a 13 rokiem życia. Początkowo bywa bardzo skąpa (przypomina bardziej plamienie, niż krwawienie), nieregularna i nieprzewidywalna, ale z czasem (po ok. 2 -3 latach, kiedy odpowiedzialne za wydzielanie hormonów gruczoły zakończą swój rozwój) wszystko się normuje.

2. Długość cyklu

Gdy proces dojrzewania się kończy, miesiączki stają się bardziej obfite i zaczynają się pojawiać mniej więcej co 28 dni. Nie zawsze jak w zegarku: ginekolodzy uważają, że długość cyklu miesięcznego może się wahać od 26 do 30 dni. To znaczy, że jedna kobieta może mieć okres regularnie co 27 dni, a druga co 29. Są jednak kobiety, które miesiączkują częściej np. co 23 albo rzadziej - co 31 dni. Jeśli dzieje się tak regularnie przez dłuższy czas, należy to uznać za normę. Najdłuższy cykl nie powinien jednak przekraczać 35 dni, a najkrótszy, który można jeszcze uznać za "zdrowy" wynosi 21 dni. Jeśli jest inaczej - miesiączka pojawia się po 20 dniach lub wcześniej, czy też jeśli trzeba na nią czekać dłużej niż 30 dni - trzeba udać się do ginekologa, by ustalić przyczyny tych nieprawidłowości. Najczęściej są nimi hormonalne zaburzenia, z którymi dziś, na szczęście, można sobie poradzić.

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat nieregularnych miesiączek. 

3. Zmiana długości cyklu.

Zdarza się, że raz na jakiś czas pojawi się cykl nieco krótszy lub dłuższy, niż zwykle. Takie jednorazowe "przesunięcia" mogą być związane z wahaniami hormonalnymi, spowodowanymi choćby silnym stresem czy przemęczeniem. Warto pamiętać, że na długość cyklu miesięcznego ma wpływ także nasz tryb życia. Podróż, zwłaszcza związana ze zmianą stref czasowych; praca w trybie zmianowym, czy zbyt intensywna kuracja odchudzająca mogą sprawić, że miesiączka zgubi swój rytm. Jeśli wszystko wraca do normy po 2 - 3 cyklach - w porządku. Jeśli nie, koniecznie odwiedź ginekologa. Kobiety, które skończyły czterdzieści lat też mogą zauważyć wydłużenie lub skrócenie cyklu oraz pewne nieregularności. W tym wieku jest to często uważane za normalne (organizm zaczyna powoli przygotowania do przekwitania) jednak na wszelki wypadek lepiej regularnie poddawać się ginekologicznej inspekcji.

Zobacz, jak przebiega cykl miesiączkowy.

 

CO ZA DUŻO, TO NIEZDROWO

Kolejną sprawą, która budzi wiele wątpliwości, jest obfitość krwawienia. Czy skąpe okresy to dobrze, czy źle? Kiedy krwawienie uznaje się za zbyt obfite i czy owa obfitość może być groźna dla zdrowia?

1. Prawidłowa menstruacja

Przyjmuje się, że przeciętny period trwa ok. 7 dni - ale trzeba pamiętać, ze ta norma dotyczy kobiet pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Młodsze i starsze kobiety  (te w okresie pokwitania i przekwitania) często mają zaburzenia hormonalne, które powodują, że kolejne miesiączki mogą się bardzo od siebie różnić. U niektórych kobiet okres zaczyna się dniem plamienia, by w drugim dniu już się normalnie rozwinąć; trwać przez trzeci i czwarty, a w piątym i szóstym powoli wygasać. Inne kobiety już pierwszego dnia krwawią obficie, kontynuują przez kolejne dwa, a potem przez dwa ostatnie ich krwawienie stopniowo się zmniejsza. Oba schematy można uznać za prawidłowe.

Czytaj też: 12 powodów braku miesiączki

Czytaj dalej na drugiej stronie " Rysopis prawidłowej miesiączki".

Tematy: miesiączka, cykl miesiączkowy, bolesne miesiączki, zaburzenia hormonalne, przekwitanie

Komentarze