Podstawy dobrego snu

Ocena: 4.2/5 Głosów: 23
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niedobór snu staje się powoli twoją udręką? Poznaj zasady, dzięki którym będziesz mogła znacząco poprawić jakość swojego snu i… wreszcie się wyspać!

W łóżku nie prowadź poważnych dyskusji ani nie pracuj na komputerze.
W łóżku nie prowadź poważnych dyskusji ani nie pracuj na komputerze.

Tak to już jest - nie masz zbyt wielkiego wpływu na pory, w których twoje niemowlę domaga się karmienia, ani nie możesz kazać choremu dziecku nie budzić się w nocy z płaczem. Dlatego tak ważna jest znajomość podstaw dobrego, czyli zdrowego snu. Oto zasady:

Zrezygnuj z kofeiny, nikotyny i alkoholu po południu i wieczorem; nawet jeden papieros wypalony przed snem może opóźnić moment, w którym uda ci się zasnąć, a wypite wieczorem piwo sprawi, że twój sen będzie płytszy i mniej wartościowy; pamiętaj - kofeina znajduje się też w czarnej herbacie, czekoladzie, niektórych lekach.

Jeśli ćwiczysz, zakończ trening co najmniej 3 godziny przed położeniem się spać, twoje ciało musi mieć czas na wyciszenie.

Postaraj się, by temperatura w twojej sypialni nie była zbyt wysoka (wystarczy około 18 stopni C), większość ludzi śpi lepiej w chłodnych pomieszczeniach.

15-minutowa drzemka w ciągu dnia poprawia koncentrację, pamięć i usuwa oznaki zmęczenia; pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na sen w dzień, w nocy możesz mieć problemy z zaśnięciem.

Kiedy już twoje dziecko zacznie zasypiać o jednej, ustalonej godzinie, ty zrób to samo: kładź się spać codziennie o tej samej porze, przed snem weź ciepłą kąpiel, poczytaj książkę.

Jeśli przez 30 minut nie udaje ci się zasnąć, nie leż w łóżku, przewracając się z boku na bok, ale wstań, idź do drugiego pokoju, posłuchaj muzyki albo poczytaj, aż poczujesz się senna.

Niech twoje łóżko służy jedynie do spania (i… uprawiania seksu), nie oglądaj w łóżku telewizji, nie prowadź w nim poważnych dyskusji i nie pracuj na komputerze, niech łóżko kojarzy ci się wyłącznie ze snem, a nie z pracą czy zajęciami domowymi.

Jeśli czujesz, że zaraz zaśniesz, np. siedząc w fotelu i karmiąc dziecko, połóż się do łóżka; nawyk zasypiania "gdziekolwiek" może przyczynić się do problemów ze snem w przyszłości.

Unikaj ciężkich posiłków po południu i wieczorem, pełny żołądek i energia, jaką organizm musi zużyć na trawienie, zakłócą twój sen.

Jeśli to nawał myśli jest tym, co sprawia, że nie możesz zasnąć, trzymaj przy łóżku… notatnik, zapisz w nim sprawy, o których chcesz pamiętać, i wróć do nich rano następnego dnia.

Tematy: dieta, zdrowy sen, relaks, kawa, bezsenność

Komentarze