Po czym poznać dobrego ginekologa

Ocena: 3.88/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Podpowiadamy, jakie cechy ma prawdziwy fachowiec, a jakich ginekologów powinnaś omijać szerokim łukiem.

Dobry ginekolog zadba o twój komfort.
Dobry ginekolog zadba o twój komfort.

Mężczyzna czy kobieta? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie kobiety, zanim zdecydują się na konkretnego specjalistę. Zdania na temat tego, jakiej płci powinien być ginekolog, są podzielone. Jedne z nas wolą rzeczową panią doktor, inne taktownego lekarza - mężczyznę. Zastanów się, przy kim będziesz czuła się swobodniej - to dla ciebie najważniejsze kryterium wyboru.

Jak wybrać lekarza?

Dobry ginekolog powinien być:

  • kompetentny - nie zaniedbuje ważnych badań, za każdym razem dokładnie tłumaczy, po co się je wykonuje i w przystępny sposób objaśnia ich wyniki.
  • dociekliwy - drąży każdy temat, zarówno ten z pozoru błahy (np. obfite miesiączki), jak i ten bardziej poważny (np. ostry ból podbrzusza w czasie cyklu).
  • bezpośredni - zada pytanie, np. o ból podczas stosunku, bez skrępowania i owijania w bawełnę.
  • delikatny - zarówno w trakcie badania (dba o twój komfort, szanuje intymność), jak i podczas rozmowy (nie straszy, tłumaczy terminy medyczne, uspokaja).
  • zaangażowany - woli zlecić kilka badań za dużo (także tych niestandardowych) niż za mało, a wizyta zamiast kilku minut trwa na tyle długo, że zdąży wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania; masz poczucie, że lekarzowi naprawdę zależy na twoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu.
  • wzbudzający zaufanie - czyli taktowny, miły, cierpliwy, traktuje cię z szacunkiem i daje poczucie bezpieczeństwa.

Takich lekarzy unikaj

Nie zawsze tłum pod drzwiami gabinetu oznacza, że trafiłaś do najlepszego lekarza w okolicy. Może pacjenci przychodzą do niego tłumnie, bo łatwo i szybko dostają recepty na leki, których potrzebują? A może jest po prostu najtańszy? Jak najszybciej zmień ginekologa, jeśli:

  • zbywa cię, nie odpowiada na pytania, ignoruje obawy
  • podczas twojej wizyty spieszy się, nie poświęca ci wystarczająco dużo czasu
  • jest nieprzyjemny, pozwala sobie na żarty, które cię krępują
  • nie zleca ważnych badań, sama musisz upominać się o skierowania

Wizyta na 5+

A jak powinna przebiegać wizyta u dobrego ginekologa?

Rozmowa. Wizytę lekarz powinien zacząć od przeprowadzenia dokładnego wywiadu: zapyta o termin ostatniej miesiączki, przebieg krwawień (jak długo trwa okres, czy jest obfity i bolesny, a może towarzyszą mu inne niepokojące objawy) oraz ich częstotliwość (czy cykle są regularne). Nie może bagatelizować żadnych dolegliwości, drąży temat - szuka przyczyn i zleca wykonanie dodatkowych badań (np. USG).

Bez skrępowania pyta o współżycie - dla dobrego lekarza seks nie jest tematem tabu, bo np. bolesne stosunki seksualne mogą być symptomem choroby. Nie zdziw się również, gdy lekarz zapyta cię o ciąże (kiedy i jak rodziłaś), przebyte poronienia, a nawet aborcję. Spokojnie, to standardowy zestaw pytań.

Badanie piersi. Ginekolog powinien je przeprowadzać podczas każdej wizyty, tym bardziej, że badanie trwa chwilę - lekarz dotyka piersi ręką, sprawdzając, czy nie ma w nich guzków.

Badanie na fotelu ginekologicznym. Najbardziej znielubione, ale konieczne! Badanie nie powinno boleć, co najwyżej może być trochę nieprzyjemne. Trzeba wygodnie usiąść na fotelu ginekologicznym z pupą na samej krawędzi, nogami szeroko rozstawionymi i opartymi na specjalnych uchwytach. Lekarz wprowadza do pochwy jeden lub dwa palce, by zbadać pochwę i macicę. Drugą rękę kładzie na brzuchu i przez jego powłoki ocenia macicę (jej wielkość i twardość) oraz jajniki. Jeśli będzie chciał pobrać wymaz z pochwy albo próbkę złuszczonego nabłonka szyjki macicy wraz ze śluzem (by zrobić cytologię), użyje wziernika.

Zalecenia/recepty. Przyszłaś po pigułki antykoncepcyjne? Zanim otrzymasz pierwszą receptę, powinnaś przejść kilka badań - ważna jest cytologia, kontrola ciśnienia krwi, badania laboratoryjne krwi oceniające czynność wątroby, układ krzepnięcia, gospodarkę lipidową i węglowodanową oraz poziom hormonów płciowych. Od wyników tych badań zależy wybór odpowiedniego dla ciebie leku.

Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa.

Tematy: USG, antykoncepcja, ginekolog, cytologia, wizyta u ginekologa, pigułki antykoncepcyjne

Komentarze