PMS – objawy psychiczne i fizyczne, leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Ocena: 4.85/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest dolegliwością dotykającą wiele kobiet w wieku rozrodczym. Rozpoczyna się zwykle kilka dni przed krwawieniem miesięcznym. Objawy PMS to m.in. wahania nastroju, drażliwość, zaburzenia koncentracji, czy bóle przedmiesiączkowe, zwłaszcza brzucha i piersi. Postacią PMS o znacznym nasileniu jest przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD).

Fotolia

PMS – co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego?

 

Cykl miesiączkowy wiąże się z powtarzającymi się, systematycznymi zmianami poziomu hormonów, zachodzącymi w organizmie każdej kobiety. Mogą one wpływać na samopoczucie oraz funkcjonowanie kobiety. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS, ZNP) oznacza pojawienie się w fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego (kilka dni przed krwawieniem miesięcznym) charakterystycznych objawów psychicznych i fizycznych, które zanikają stopniowo wraz z pojawieniem się miesiączki. U kobiet tych nie występują żadne inne choroby psychiczne, czy fizyczne, które mogłyby odpowiadać za powstanie tych objawów.

PMS określany jest czasem przez kobiety również jako zespół przedmiesiączkowy czy stan przedmiesiączkowy. Szacuje się, że syndrom napięcia przedmiesiączkowego może dotyczyć nawet 20–30 procent kobiet. W przeciwieństwie do zmian odczuwanych przez niektóre kobiety fizjologicznie przed miesiączką, objawy PMS przybierają większe nasilenie, choć stopień zaburzeń może w znaczący sposób różnić się u każdej kobiety.

Jak przebiega cykl miesiączkowy?

  

Przyczyny PMS – skąd się bierze napięcie przedmiesiączkowe? 

 

Bezpośrednia przyczyna stanu przedmiesiączkowego nie jest do końca znana, istnieje jednak wiele teorii próbujących wyjaśnić, skąd się bierze PMS. Najpopularniejsza związana jest z zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w fazie lutealnej cyklu miesięcznego oraz osobniczo uwarunkowaną indywidulaną wrażliwością na te hormony.

Prawdopodobnie kobiety cierpiące na syndrom PMS są bardziej wrażliwe na wahania stężenia hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu) zachodzące w czasie cyklu. Warto zaznaczyć, że poziom tych hormonów u kobiet z PMS nie przekracza zwykle górnej granicy normy.

Wykazano też pewien związek zespołu napięcia przedmiesiączkowego z czynnikami genetycznymi. Jeśli natomiast chodzi o zależność PMS – tabletki antykoncepcyjne, to zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje rzadziej u kobiet, które je stosują antykoncepcję hormonalną.

Objawy PMS częściej występują u kobiet z otyłością oraz niższym poziomem wykształcenia.

  

PMS – objawy tydzień przed okresem i dwa dni – jak długo trwają?

 

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego dzieli się na te związane ze sferą psychiczną lub fizyczną. PMS pojawia się w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego, stąd pierwsze jego objawy mogą pojawić się nawet siedem dni przed wystąpieniem krwawienia miesięcznego. Jednak objawy PMS tydzień przed okresem są mniej nasilone, stopniowo przybierają na sile.

Dolegliwości na dwa dni przed miesiączką są zazwyczaj największe. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego utrzymują się zazwyczaj do pierwszego dnia wystąpienia krwawienia.

Krwawienie między miesiączkami? Nie ignoruj tego! 

 

PMS – objawy psychiczne i zmiany zachowania

 

Objawy przedmiesiączkowe to kwestia indywidualna, nie u każdej kobiety wyglądają tak samo. Irytacja, płaczliwość, zaburzenia depresyjne, uczucie zmęczenia przed okresem mogą przeplatać się z szeregiem rozmaitych dolegliwości, takich jak: 

 • zaburzenia nastroju,
 • drażliwość
 • gniew,
 • zmiany apetytu (zazwyczaj wzrost),
 • lękliwość
 • zaburzenia koncentracji,
 • niepokój,
 • brak pewności siebie,
 • rozczarowanie,
 • smutek
 • agresja.

12 powodów braku miesiączki.

 

Objawy przed okresem – dolegliwości fizyczne w ZNP

 

W napięciu przedmiesiączkowym objawy dotyczą także sfery fizycznej.

Najbardziej charakterystyczna jest tkliwość i ból piersi przed okresem. Kobiety zgłaszać mogą również ból sutków. Zmiany hormonalne są prawdopodobnie odpowiedzialne za ból głowy. Przed okresem mogą pojawić się bóle migrenowe o charakterze pulsującym, obejmujące jedną stronę głowy. Zdarza się, że towarzyszy im światłowstręt. Mogą wystąpić też zawroty głowy i wymioty. Innym charakterystycznym objawem PMS bywają zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, wzdęcia, zaparcia, a także trądzik czy łojotok. 

Objawy miesiączki mogą dotyczyć także wzrostu wagi. Przed okresem na skutek zmian hormonalnych dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, co sprzyja powstawaniu obrzęków. Panie mają wrażenie puchnięcia nóg czy twarzy. Waga przed miesiączką może wskazywać nawet 2–4 kilogramy więcej niż zazwyczaj. 

Wiele kobiet skarży się ponadto na suchość pochwy przed okresem. Nie jest to jednak typowa oznaka PMS, a skutek fizjologicznego spadku poziomu estrogenu, do którego w tym czasie dochodzi. Śluz przed okresem produkowany jest w mniejszych ilościach. 

Sprawdź, jak zapobiegać PMS.

  

Inne objawy miesiączki w przebiegu PMS 

 

Lista objawów syndromu przedmiesiączkowego obejmuje aż 150 dolegliwości i nie sposób opisać ich wszystkich. 

Objawy PMS to także:

 • wzdęcia,
 • zaparcia,
 • kurczowe bóle podbrzusza,
 • nudności (czasem wymioty),
 • zmęczenie,
 • częste oddawanie moczu,
 • bóle w dole pleców,
 • kołatanie serca, 
 • napady gorąca.

Czasami niektóre kobiety skarżą się też na ból jajników przed okresem.

Czy skąpie miesiączki powinny martwić?

  

Leczenie PMS – leki i dieta przed miesiączką 

 

Napięcie przedmiesiączkowe może być bardzo uciążliwe, i w zależności od nasilenia znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Może nie wszystkie objawy PMS są możliwe do wyleczenia, jednak istnieje na szczęście wiele sposobów łagodzących większość odczuwanych w tym czasie dolegliwości.

Leczenie PMS można rozpocząć od wprowadzenia odpowiedniej, prawidłowo zbilansowanej diety o optymalnej zawartości witamin. Niektórzy polecają zmniejszenie zawartości cukru, soli oraz kawy w diecie. Objawy przedmiesiączkowe może łagodzić dieta bogata w wapń oraz witaminę D. Przy psychicznych objawach miesiączki pewne znaczenie może mieć także terapia poznawczo-behawioralna.

Bóle przedmiesiączkowe oraz miesiączkowe mogą być leczone za pomocą dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego czy naproksenu).

Wahania nastroju, lęk, pewne stany depresyjne przed okresem są skutecznie leczone poprzez użycie leków przeciwdepresyjnych jak np. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny np. sertalina, fluoksetyna.

Plamienie przed okresem? Co to znaczy?

  

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD)

 

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD) charakteryzuje się znacznie większym nasilenie objawów niż PMS. Dotyczy około 3-8 procent kobiet. W tym przypadku występują objawy podobne jak w zespole napięcia przedmiesiączkowego, jednak trwają znacznie dłużej.

W PMDD stwierdza się wzmożone napięcie, drażliwość, napady złości, bezsenność czy problemy z koncentracją. Podobnie występują też objawy somatyczne, takie jak ból, skurcze brzucha pojawiające się przed krwawieniem miesięcznym, obrzęk i bolesność piersi, obrzęki kończyn dolnych oraz bóle mięśni całego ciała.

Objawy przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych są zdecydowanie cięższe i w znacznym stopniu utrudniają kobietom codzienne funkcjonowanie. W leczeniu stosuje się podobne metody jak w PMS m. in. inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.

Zobacz, jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek.

 

Bibliografia:

 1. Biggs W. Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, „Medycyna Praktyczna”, 2015, [dostep: 28.03.2018r.]https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/121495,zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego-i-przedmiesiaczkowe-zaburzenie-dysforyczne
 2. Brudkiewicz P., Zaburzenia emocjonalne i psychiczne związane z cyklem miesiączkowym,2012 [dostęp: 28.03.2018r.] https://psychiatria.mp.pl/choroby/77226,zaburzenia-emocjonalne-i-psychiczne-zwiazane-zcyklem-miesiaczkowym
Tematy: PMS objawy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, napięcie przedmiesiączkowe, ból piersi przed okresem, ból jajników przed okresem, leczenie PMS

Komentarze