Naturalne wypadanie włosów czy łysienie androgenowe?

Ocena: 4.81/5 Głosów: 13
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet jest łysienie androgenowe.

 
wypadanie1

wypadanie2

wypadanie3

wypadanie4

 

Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet?

 

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet ma charakter przemijający bądź stały, może dotyczyć ograniczonej lub całkowitej powierzchni owłosionej skóry głowy. Problem występuje na ogół po 30. roku życia i dla wielu pań stanowi poważny defekt kosmetyczny. Często jest też przyczyną niskiej samooceny, skłania tym samym do ukrywania niektórych obszarów skóry poprzez upinanie i układanie włosów w sposób, który ukryje miejsca pozbawione owłosienia.

Bywa, że przyczyną utraty włosów jest poddawanie ich obciążającym zabiegom, takim jak farbowanie, prostowanie, zbyt mocne zaczesywanie w tzw. koński ogon. To także efekt stosowania źle dobranych i niskiej jakości kosmetyków. Łysienie może być efektem chorób skóry głowy (grzybica, liszaj płaski), a także wielu chorób ogólnoustrojowych, z których duża część ma tło hormonalne. Do innych, częstych przyczyn wypadania włosów u kobiet zalicza się łysienie plackowate, niedoczynność tarczycy, a także niepożądane działanie leków i stres.

W sytuacji, gdy obszar skóry pozbawiony włosów powiększa się, pojawia się zarówno na czubku głowy, jak i powyżej linii czoła, błędem jest wskazywanie jako przyczyny wypadania włosów jedynie szamponu czy zabiegów kosmetycznych. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z pomocy trychologa i ukierunkowanie diagnostyki w stronę łysienia androgenowego.

 

Wypadanie włosów na tle androgenowym – 50 proc. przypadków łysienia u kobiet

 

Łysienie – problem kojarzony z mężczyznami – dotyka coraz większej grupy kobiet. U pań coraz częściej diagnozuje się wypadanie włosów na tle androgenowym. W zależności od wieku na łysienie tego typu cierpi nawet 50 proc. kobiet. Sama nazwa wskazuje na utratę włosów powodowaną przez męskie hormony – „androgeny”. Ten typ bywa określany też jako łysienie typu męskiego.

Obraz choroby przypomina utratę włosów charakterystyczną dla panów – znaczne przerzedzenie i utratę włosów na czubku głowy z największym nasileniem w okolicy czołowej. Nie są to jednak tradycyjne zakola, gdyż linia włosów zostaje zachowana.

W łysieniu androgenowym kobiet przed okresem przekwitania główną przyczyną są czynniki genetyczne. W okresie okołomenopauzalnym jako czynnik sprawczy wskazuje się spadek poziomu estrogenów. Dodatkową rolę przypisuje się „męskiemu” hormonowi o nazwie dihydrotestosteron, który stymuluje wzrost włosów okolicy twarzy i narządów płciowych, natomiast skutecznie hamuje przyrost włosów w obrębie owłosionej skóry głowy.

Hiperandrogenizm może być związany z nadmiernym wydzielaniem hormonów nadnerczowych bądź stosowaniem preparatów farmakologicznych zawierających androgeny. Efektem zwiększonej aktywności androgenów jest miniaturyzacja mieszków włosowych. Włosy wyraźnie przerzedzają się, obniża się ich gęstość, a cykl wzrostu zostaje rozregulowany.

 

Jakie badania należy wykonać?

 

Diagnostyka łysienia u kobiet zazwyczaj nie sprawia trudności. Lekarze stosują w tym celu specjalne skale. Przyczynę łatwo ustalić na podstawie charakterystycznego wyglądu ubytku owłosienia i wywiadu dotyczącego aktualnych lub przebytych ostatnio chorób, a także stosowanych leków.

W przypadku podejrzenia łysienia androgenowego wystarczające jest zaobserwowanie charakterystycznego ubytku włosów na czubku głowy z pozostawieniem ich dookoła. W zbieranym wywiadzie androgenowe wypadanie włosów u kobiet często poprzedzone bywa łojotokiem lub łupieżem tłustym. Nadmierne wydzielanie sebum także zależne jest od czynników hormonalnych.

Pomocne jest także wykonanie trichogramu, czyli mikroskopowego badania włosów. Szeroko stosuje się także trichoskopię. Jest to nieinwazyjna metoda oceny włosów, oparta o metodę wideodermoskopii. W diagnostyce androgenowego wypadania włosów u kobiet wykonuje się także badania laboratoryjne pod kątem wahania stężenia hormonów w przebiegu cyklu miesiączkowego.

 

Minoksydyl (Piloxidil) – lek na androgenowe wypadanie włosów

 

Łysienie androgenowe jest przewlekłą chorobą, która prowadzi do łysienia spowodowanego miniaturyzacją mieszków włosowych. To najczęstsza przyczyna przewlekłej utraty włosów u dorosłych. W tym przypadku powinno się stosować preparaty działające miejscowo. W leczeniu wykorzystuje się głównie preparaty zawierające minoksydyl (nazwą handlową jest Piloxidil). Jego działanie polega na pobudzeniu porostu włosów poprzez zwiększony przepływ krwi przez skórę głowy.

Lek ten wpływa także na wytwarzanie dłuższego włosa i jego wzmacnienie. Kobiety leczące łysienie androgenowe powinny stosować preparat w stężeniu 2 proc., gdyż jest on najbardziej efektywną i bezpieczną dla kobiet metodą leczenia nadmiernego wypadania włosów na tle androgenowym.

Preparat dostępny jest bez recepty w postaci płynu do stosowania na skórę. Wciera się go miejscowo w owłosioną skórę głowy. Leczenie wypadania wymaga regularnego użycia preparatu. To bardzo ważne, by kurację doprowadzić do końca. Pierwsze efekty działania leku można zaobserwować już po 2 miesiącach regularnego stosowania.

 

Czy domowe sposoby mogą pomóc?

 

Domowe sposoby walki z nadmierną utratą włosów u kobiet nie zatrzymują procesu łysienia. Wszelkie naturalne metody należy traktować jedynie jako dodatkowe próby wzmacniania cebulek. Wątpliwym jest także, aby szampony, odżywki i zioła spowolniły postęp choroby, za którą odpowiedzialne są czynniki genetyczne i hormonalne. Efekt leczniczy i kosmetyczny przynieść możne tylko lek.

W czasie terapii należy pamiętać o delikatnym rozczesywaniu włosów. Do mycia głowy panie powinny używać łagodnych szamponów i ciepłej wody, a do spłukiwania zimnej. Włosy powinny być osuszane delikatnie, a wykonywanie trwałej ondulacji, używanie suszarek z gorącym powietrzem, prostownicy i farbowanie włosów można uznać za czynności przeciwwskazane.

Ważna jest także zdrowa dieta, bogata w składniki mineralne i witaminy, które są bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju włosów. Dla ich wzmocnienia szczególnie ważne są witaminy A, B i E. Składnikami preparatów na włosy są także skrzyp, biotyna i wiele innych minerałów.

Tematy: wypadanie włosów, wypadanie włosów u kobiet, łysienie androgenowe, co na łysienie androgenowe

Komentarze